Luverne Invitational Track Meet
April 12, 2011
Boys 100m Dash ======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jon Ehde 9 Luverne 11.62a
2 Tate Bork 10 Hills Beaver Creek 11.88a
3 Danny Rodriguez 11 Worthington 12.04a
4 Aaron Kozlowski 11 Pipestone Area 12.23a
5 Brady Vaughn 11 Hills Beaver Creek 12.43a
6 Brett Krosschell 10 Southwest Mn Christian 12.46a
7 Jessie Guerra 9 Worthington 12.58a
8 Austin Lyons 12 Adrian 12.62a
9 Rudy Ramirez 12 Worthington 12.68a
10 Douglas Taab 11 Windom Area 12.88a
11 Tony Reisdorfer 12 Adrian 12.97a
12 Mike Stillo 10 Westbrook-Walnut Grove 13.24a
13 Victor Ogeka 9 Windom Area 13.49a
14 Dawson White 9 Adrian 13.58a
15 Colton Peterson 11 Luverne 13.76a
16 Eli Stevens 10 Pipestone Area 13.94a
17 Brian Ogeka - Windom Area 14.02a
18 VanceLee Vang - Westbrook-Walnut Grove 14.43a
19 Tony Anderson 11 Hills Beaver Creek 14.48a
20 Andrew Baker 12 Pipestone Area 14.66a
Blade Fry 10 Luverne SCR
Jimmy Woelber 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Boys 200 Meter Dash
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jon Ehde 9 Luverne 22.88a
2 Casey Kooiker 12 Pipestone Area 23.51a
3 Jeremy Clark 12 Worthington 23.69a
4 Danny Rodriguez 11 Worthington 24.05a
5 Dalton Bass 10 Hills Beaver Creek 24.64a
6 Jessie Guerra 9 Worthington 24.81a
7 Tim Van Bockel 12 Southwest Mn Christian 24.83a
8 Nathan Pfeifle 9 Southwest Mn Christian 25.47a
9 Douglas Taab 11 Windom Area 25.49a
10 Mike Stillo 10 Westbrook-Walnut Grove 25.96a
11 Austin LaFollette 10 Hills Beaver Creek 26.36a
12 Justin DeGroot 11 Luverne 26.38a
13 Brock Bullerman 12 Adrian 26.50a
14 Jaden Balster 9 Adrian 26.79a
15 Payton Stemper - Luverne 27.08a
16 Eli Stevens 10 Pipestone Area 27.54a
17 Colton Peterson 11 Luverne 27.83a
18 Brian Ogeka - Windom Area 28.68a
19 Nick Raverty 9 Windom Area 28.73a
20 Lucas Dohlmann 10 Adrian 28.90a
21 Jesse Hinricher 11 Pipestone Area 29.94a
22 Daniel Baker 9 Southwest Mn Christian 30.09a
Tanner Pederson 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Brandon VanderZiel 11 Luverne SCR
Boys 400 Meter Dash
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Will Collin 12 Worthington 54.13a
2 Morgan Traylor 10 Worthington 55.02a
3 Nathan Pfeifle 9 Southwest Mn Christian 56.59a
4 Jon Vorwald 10 Worthington 56.70a
5 Cody Tinklenberg 12 Southwest Mn Christian 56.83a
6 Travis Mattson 12 Windom Area 57.13a
7 Justin Kerkhove-Brandt 10 Hills Beaver Creek 57.38a
8 Matt Duerr 10 Luverne 57.74a
9 Ethan Olson 12 Adrian 58.08a
10 Derek Christians 9 Westbrook-Walnut Grove 59.22a
11 Spencer Wieneke 12 Adrian 59.44a
12 Payton Stemper - Luverne 1:00.67a
13 Tylan Vanderwal 10 Pipestone Area 1:01.03a
14 Victor Ogeka 9 Windom Area 1:01.22a
15 Eli Stevens 10 Pipestone Area 1:02.06a
16 Justin DeGroot 11 Luverne 1:02.35a
17 Nick Raverty 9 Windom Area 1:03.05a
18 Daniel Baker 9 Southwest Mn Christian 1:05.17a
19 Jason Reisdorfer 10 Adrian 1:06.98a
20 Paranat Mugngsuwan 12 Westbrook-Walnut Grove 1:15.93a
21 Alex Burns 9 Westbrook-Walnut Grove 1:21.93a
Dirk Thone 9 Hills Beaver Creek SCR
Brandon VanderZiel 11 Luverne SCR
Boys 800 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 OJ Ojullu 12 Worthington 2:01.13a
2 John Curley 12 Windom Area 2:10.88a
3 Ethan Spittle 10 Worthington 2:10.91a
4 Austin Stroeh 11 Luverne 2:18.11a
5 Brannon Peterson 12 Windom Area 2:20.08a
6 Griffin Veldhuizen 12 Pipestone Area 2:22.88a
7 D'Shaun Herman 10 Hills Beaver Creek 2:24.96a
8 Dylan Gehrke 9 Hills Beaver Creek 2:26.71a
9 Oketh Owity 12 Worthington 2:28.76a
10 Eli Dooyema 10 Luverne 2:30.19a
11 John Turner 9 Windom Area 2:31.26a
12 Brevan Jasper - Southwest Mn Christian 2:37.87a
13 Andrew Raak - Southwest Mn Christian 2:43.66a
14 Vladimir Wogen 11 Pipestone Area 2:43.79a
15 Sean McCrosky 9 Westbrook-Walnut Grove 2:52.42a
Josh Friedrichson 10 Luverne SCR
Manny Olson 10 Luverne SCR
Landon Hazelton 11 Pipestone Area SCR
Boys 1600 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Mubarik Musa 11 Worthington 4:36.05a
2 John Curley 12 Windom Area 5:09.17a
3 Cody Hess 9 Luverne 5:15.22a
4 Jase Pater 11 Adrian 5:17.97a
5 Ryan Oye 11 Luverne 5:19.03a
6 Drew Weis 8 Luverne 5:23.62a
7 Ian Stewart 10 Worthington 5:25.77a
8 Gordy Moore 10 Worthington 5:27.32a
9 Jacob Derby 10 Pipestone Area 5:29.91a
10 Tyson Berg 9 Westbrook-Walnut Grove 5:37.21a
11 Landon Hazelton 11 Pipestone Area 5:39.50a
12 Brevan Jasper - Southwest Mn Christian 5:44.11a
13 Erickson Chayse 9 Pipestone Area 6:06.38a
14 Spencer Wolter - Windom Area 6:11.33a
15 Matthew Benson 9 Westbrook-Walnut Grove 6:20.34a
16 Andrew Benson 9 Westbrook-Walnut Grove 6:30.41a
17 Ryan Vesey 12 Windom Area 6:31.22a
Boys 3200 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Mubarik Musa 11 Worthington 10:05.41a
2 Matt Jirele 8 Worthington 11:01.90a
3 Cody Tinklenberg 12 Southwest Mn Christian 11:18.50a
4 Andrew Berg 9 Pipestone Area 11:19.32a
5 Jase Pater 11 Adrian 11:43.95a
6 Dillion Hoiland 11 Hills Beaver Creek 11:46.89a
7 Nathan Landwehr 10 Worthington 11:59.96a
8 Ryan Helmoski 10 Windom Area 12:07.58a
9 Matt Hammersma 10 Pipestone Area 12:16.81a
10 Tyson Berg 9 Westbrook-Walnut Grove 13:06.33a
11 Brody Williams 9 Westbrook-Walnut Grove 13:15.08a
12 Vincent Raia 11 Windom Area 14:01.25a
Boys 110m Hurdles
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Brandon Berger 12 Worthington 16.23a
2 Gathin Veldhuizen 12 Pipestone Area 16.47a
3 Blake Stevens 12 Westbrook-Walnut Grove 16.93a
4 Daniel Muller 11 Luverne 16.94a
5 Omot Okello 10 Worthington 17.36a
6 Jordan Balster 12 Worthington 18.89a
7 Spencer Kiers 10 Southwest Mn Christian 19.41a
8 Austin LaFollette 10 Hills Beaver Creek 19.72a
9 Blake Warner 9 Windom Area 21.22a
10 Levi Bunting 9 Westbrook-Walnut Grove 21.85a
11 Dave Wange 12 Hills Beaver Creek 22.71a
Bobby Rodgers 9 Luverne SCR
Boys 300m Hurdles
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Brandon Berger 12 Worthington 41.62a
2 Gathin Veldhuizen 12 Pipestone Area 42.49a
3 Omot Okello 10 Worthington 43.11a
4 Daniel Muller 11 Luverne 45.71a
5 Spencer Kiers 10 Southwest Mn Christian 47.82a
6 Levi Bunting 9 Westbrook-Walnut Grove 47.94a
7 Tyler Hunt 11 Worthington 47.98a
8 Austin LaFollette 10 Hills Beaver Creek 49.41a
9 Blake Stevens 12 Westbrook-Walnut Grove 50.23a
10 Trenton Rops - Luverne 50.80a
11 Sawyer Pals 10 Pipestone Area 51.45a
12 Parker Scott - Windom Area 54.17a
13 Dave Wange 12 Hills Beaver Creek 1:08.49a
Blake Warner 9 Windom Area SCR
Bobby Rodgers 9 Luverne SCR
Boys 4x100 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Worthington 47.20a
2 Hills Beaver Creek 47.57a
3 Adrian 47.66a
4 Southwest Mn Christian 49.04a
5 Luverne 49.67a
6 Pipestone Area 52.11a
7 Windom Area 53.33a
8 Westbrook-Walnut Grove 54.25a
Boys 4x200 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Pipestone Area 1:35.93a
2 Worthington 1:36.80a
3 Hills Beaver Creek 1:38.57a
4 Luverne 1:38.69a
5 Southwest Mn Christian 1:39.44a
6 Adrian 1:43.64a
7 Windom Area 1:45.28a
8 Westbrook-Walnut Grove 1:53.94a
Boys 4x400 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Worthington 3:36.79a
2 Pipestone Area 3:44.84a
3 Hills Beaver Creek 3:45.98a
4 Southwest Mn Christian 3:51.60a
5 Adrian 3:59.14a
6 Luverne 3:59.75a
7 Westbrook-Walnut Grove 4:09.88a
8 Windom Area 4:13.37a
Boys 4x800 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Worthington 8:38.81a
2 Southwest Mn Christian 9:02.47a
3 Pipestone Area 9:05.75a
4 Luverne 9:12.58a
5 Hills Beaver Creek 9:19.71a
6 Windom Area 9:59.17a
7 Westbrook-Walnut Grove 11:51.16a
Boys Shot Put
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jordon Bents 12 Worthington 48-09.50
2 Jalen Voss 12 Worthington 43-06.00
3 Casey Kooiker 12 Pipestone Area 41-09.00
4 Cody Rofshus 9 Luverne 40-08.00
5 Jon Ehde 9 Luverne 40-06.00
6 Dillon John 9 Adrian 38-09.00
7 Randy Traylor 10 Worthington 38-01.50
8 Joe Streeter 12 Hills Beaver Creek 37-02.00
9 Keegan Schoenfelder 11 Luverne 36-10.00
10 Levi Brummer 12 Westbrook-Walnut Grove 36-05.00
11 Caleb Esselink 10 Southwest Mn Christian 36-01.00
12 Nathan Fransman 12 Hills Beaver Creek 34-08.50
13 Brandon Stevens 11 Westbrook-Walnut Grove 34-02.00
14 Zach Holt 12 Windom Area 34-00.00
15 Ryan Stroeh 12 Southwest Mn Christian 33-05.00
16 Ryan Haak 9 Southwest Mn Christian 33-00.00
17 Kyle Viland 10 Pipestone Area 32-05.00
18 Jamie Hartke 11 Pipestone Area 32-02.00
19 Gage Sammons 12 Hills Beaver Creek 31-02.00
20 Brady Ysker-Giefer 11 Windom Area 30-10.00
21 Miguel Jimenez 12 Worthington 29-07.00
22 Caleb Bedner 12 Windom Area 29-03.00
23 Alex Burns 9 Westbrook-Walnut Grove 28-05.00
24 Marcus Emery 11 Luverne 27-01.00
25 Mark Landberg 10 Worthington 26-11.00
26 Keith Ailts 10 Worthington 23-03.00
26 David Cook 11 Adrian 23-03.00
Boys Discus
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jalen Voss 12 Worthington 143-11
2 Jordon Bents 12 Worthington 136-03
3 Keegan Schoenfelder 11 Luverne 118-06
4 Levi Brummer 12 Westbrook-Walnut Grove 109-00
5 Joe Streeter 12 Hills Beaver Creek 108-10
6 Cody Rofshus 9 Luverne 108-02
7 Aaron Kozlowski 11 Pipestone Area 104-11
8 Nathan Fransman 12 Hills Beaver Creek 102-02
9 Zach Holt 12 Windom Area 100-08
10 Tony Anderson 11 Hills Beaver Creek 100-07
11 Brady Ysker-Giefer 11 Windom Area 98-10
12 Caleb Esselink 10 Southwest Mn Christian 97-04
13 Dillon John 9 Adrian 95-11
14 Miguel Jimenez 12 Worthington 90-00
15 Brandon Stevens 11 Westbrook-Walnut Grove 88-10
16 Morgan Traylor 10 Worthington 88-04
17 Dawson White 9 Adrian 86-04
18 Jamie Hartke 11 Pipestone Area 82-06
19 Kyle Viland 10 Pipestone Area 80-05
20 Nolan Sawtelle - Luverne 75-00
21 Ryan Haak 9 Southwest Mn Christian 70-06
22 Dustin Taylor 9 Westbrook-Walnut Grove 70-03
23 Marcus Emery 11 Luverne 67-07
24 David Cook 11 Adrian 65-00
25 Keith Ailts 10 Worthington 53-08
26 Issac Steele 9 Windom Area 51-04
Boys High Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Morgan Traylor 10 Worthington 5-06.00
2 Travis Mattson 12 Windom Area 5-06.00
3 Casey Schilling 11 Hills Beaver Creek 5-06.00
4 Dylan Gravenhof 10 Worthington 5-06.00
5 Daniel Muller 11 Luverne 5-04.00
6 Matt Duerr 10 Luverne 5-04.00
7 Landon Hazelton 11 Pipestone Area 5-04.00
8 Mitch Weg 11 Worthington 5-02.00
9 Jacob Derby 10 Pipestone Area 5-00.00
9 Justin Kerkhove-Brandt 10 Hills Beaver Creek 5-00.00
11 Douglas Taab 11 Windom Area 4-10.00
11 Ryan Oye 11 Luverne 4-10.00
13 Andrew Raak - Southwest Mn Christian 4-08.00
Caleb Dusek 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Brandon Stevens 11 Westbrook-Walnut Grove NH
John Elzenga 10 Westbrook-Walnut Grove NH
Vincent Raia 11 Windom Area SCR
Andrew Baker 12 Pipestone Area NH
Ethan Olson 12 Adrian SCR
Boys Pole Vault
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Junior Nguyen 12 Worthington 13-06.00
2 Daniel Muller 11 Luverne 11-00.00
3 Will Dudley 9 Worthington 10-06.00
4 Derek Christians 9 Westbrook-Walnut Grove 10-00.00
5 Sam Mills 10 Worthington 9-06.00
6 Brannon Peterson 12 Windom Area 9-00.00
7 Eli Dooyema 10 Luverne 9-00.00
8 Ryan Vesey 12 Windom Area 8-00.00
9 Joe Mills 9 Worthington 8-00.00
10 VanceLee Vang - Westbrook-Walnut Grove 7-06.00
11 Manny Olson 10 Luverne 7-06.00
12 John Luze 10 Hills Beaver Creek 7-00.00
Nicholas Wolter 10 Windom Area DNS
Jared Petersen 12 Windom Area SCR
Chue Yang 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Boys Long Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Morgan Traylor 10 Worthington 19-04.50
2 Gathin Veldhuizen 12 Pipestone Area 18-10.00
3 Travis Mattson 12 Windom Area 18-03.00
4 Ethan Spittle 10 Worthington 17-09.00
5 Danny Rodriguez 11 Worthington 17-04.75
6 Tony Reisdorfer 12 Adrian 17-00.75
7 Matt Duerr 10 Luverne 16-07.75
8 Blake Stevens 12 Westbrook-Walnut Grove 16-05.75
9 Cory Tilstra 12 Hills Beaver Creek 16-04.25
10 Casey Schilling 11 Hills Beaver Creek 16-03.50
11 Brock Bullerman 12 Adrian 16-00.00
12 Dan Albertson 12 Adrian 15-10.25
13 Bobby Rodgers 9 Luverne 15-04.75
14 Daniel Larson - Pipestone Area 15-02.75
15 Tim Van Bockel 12 Southwest Mn Christian 14-10.25
16 Tanner Pederson 9 Westbrook-Walnut Grove 14-09.00
17 Dylan Gehrke 9 Hills Beaver Creek 14-01.50
18 Levi Bunting 9 Westbrook-Walnut Grove 13-01.00
19 Vincent Raia 11 Windom Area 12-02.00
20 Spencer Wolter - Windom Area 10-02.50
Victor Ogeka 9 Windom Area SCR
Douglas Taab 11 Windom Area SCR
Brett Krosschell 10 Southwest Mn Christian SCR
Brandon VanderZiel 11 Luverne SCR
Quinton Siebenahler - Luverne SCR
Boys Triple Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Brandon Berger 12 Worthington 40-07.00
2 Nathan Mejia 12 Worthington 39-07.50
3 Dalton Huisman 11 Hills Beaver Creek 36-06.50
4 Mitch Weg 11 Worthington 36-05.50
5 Griffin Veldhuizen 12 Pipestone Area 36-00.00
6 Sawyer Pals 10 Pipestone Area 35-03.50
7 Cody Tinklenberg 12 Southwest Mn Christian 34-09.00
8 Casey Schilling 11 Hills Beaver Creek 34-08.25
9 John Curley 12 Windom Area 33-07.75
10 Austin LaFollette 10 Hills Beaver Creek 30-05.00
Dustin Taylor 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Derek Christians 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Mike Stillo 10 Westbrook-Walnut Grove SCR
Girls 100 Meter Dash
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Bree Woelber 12 Pipestone Area 13.30a
2 Katlyn Sawtelle 12 Luverne 13.30a
3 Alina Keodouangsy 10 Worthington 14.40a
4 Chelsea Curtis 11 Luverne 14.71a
5 Chelsea Schmitz 12 Worthington 14.72a
6 Tess Cooper 11 Pipestone Area 14.75a
7 Megan Timmer 12 Hills Beaver Creek 14.84a
8 Makayla Bakken - Luverne 14.99a
9 Emilie Baartman 10 Luverne 15.11a
10 Nichole Loosbrock 11 Adrian 15.18a
11 Natalie Leuthold 11 Hills Beaver Creek 15.19a
12 Amy Muller - Windom Area 15.20a
13 Brooke Henning 9 Worthington 15.22a
14 Amanda Crawford 9 Hills Beaver Creek 15.32a
15 Tanna Van Essen 11 Southwest Mn Christian 15.39a
16 Miki Bolin 9 Windom Area 15.41a
17 Savannah Tinklenberg - Southwest Mn Christian 15.85a
18 Lexi Carstensen - Pipestone Area 16.05a
19 Ashley Kass - Adrian 16.38a
20 Sawyer Helgeson - Westbrook-Walnut Grove 16.40a
21 Chelsey Groen 9 Southwest Mn Christian 16.54a
22 Deziree Koenig - Westbrook-Walnut Grove 16.83a
23 JaDee Janssen 10 Windom Area 17.17a
24 Leah Mulder 11 Adrian 17.33a
25 Mikayla Hubin - Westbrook-Walnut Grove 17.56a
Girls 200 Meter Dash
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Megan Walhof 12 Southwest Mn Christian 28.32a
2 Cassie Landgaard 12 Worthington 28.62a
3 Kynzie Smedsrud - Luverne 29.13a
4 Abby Drenth 11 Hills Beaver Creek 29.29a
5 Hannah Baartman 12 Luverne 29.87a
6 Ellen Dudley 12 Worthington 30.34a
7 Elizabeth Thier - Adrian 30.68a
8 Christina Loonan 9 Adrian 30.73a
9 Alexis Knutson - Southwest Mn Christian 30.76a
10 Amanda Fikse 9 Pipestone Area 31.25a
11 Natalie Leuthold 11 Hills Beaver Creek 31.41a
12 Holly Larson 10 Windom Area 31.42a
13 Brooke Henning 9 Worthington 31.87a
14 Elizabeth Woelber - Westbrook-Walnut Grove 32.13a
15 Erin Knorr - Westbrook-Walnut Grove 32.18a
16 Nicole Knips 9 Adrian 33.07a
17 Emily Timmer 11 Hills Beaver Creek 33.25a
18 Anya Mattison - Westbrook-Walnut Grove 33.56a
19 Lexi Carstensen - Pipestone Area 33.94a
20 Ashley Muller - Windom Area 34.40a
21 JaDee Janssen 10 Windom Area 34.49a
Carissa Tinklenberg 10 Southwest Mn Christian SCR
Alex Stanley 10 Luverne SCR
Girls 400 Meter Dash
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Sarah Cham 12 Worthington 1:00.42a
2 Paige Nath 11 Luverne 1:01.53a
3 Amber Pater 10 Southwest Mn Christian 1:05.85a
4 Austyn Thier 11 Adrian 1:06.67a
5 Kelcey Olson 11 Windom Area 1:06.87a
6 Melinda Raak 11 Southwest Mn Christian 1:07.23a
7 Emily Turner 12 Windom Area 1:08.16a
8 Alexis Knutson - Southwest Mn Christian 1:08.17a
9 Abby Drenth 11 Hills Beaver Creek 1:08.39a
10 Naomi Dooyema 8 Luverne 1:08.68a
11 Ashlinn Curtis 9 Luverne 1:08.95a
12 Amanda Crawford 9 Hills Beaver Creek 1:09.16a
13 Sade Potter 10 Worthington 1:11.60a
14 Hunter Hieronimus 11 Adrian 1:11.60a
15 Haley Howe 9 Adrian 1:13.42a
16 Emily Timmer 11 Hills Beaver Creek 1:13.61a
17 Erin Peterson 10 Pipestone Area 1:16.07a
18 Emily Hentges - Windom Area 1:16.09a
19 Matti Boomgarden 9 Pipestone Area 1:16.92a
20 Hannah Sell 9 Westbrook-Walnut Grove 1:17.12a
21 Erin Knorr - Westbrook-Walnut Grove 1:18.82a
22 Sawyer Helgeson - Westbrook-Walnut Grove 1:25.61a
Shantelle Desmarais - Pipestone Area SCR
Alex Stanley 10 Luverne SCR
Meydee Okello 8 Worthington SCR
Girls 800 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Meredith Hentges 11 Windom Area 2:35.90a
2 Makayla Hohn 9 Luverne 2:36.50a
3 Lydia Kemper 10 Worthington 2:39.88a
4 Siera Wilgenburg 11 Hills Beaver Creek 2:45.88a
5 Ashlie Hess 12 Luverne 2:47.01a
6 Jenna Wilgenburg 8 Hills Beaver Creek 2:49.49a
7 Morgan Sauer 8 Adrian 2:51.25a
8 Alissa Sauer 12 Adrian 2:52.90a
9 Brianna Domeyer 12 Hills Beaver Creek 2:53.07a
10 Cassandra Erickson 9 Westbrook-Walnut Grove 2:54.61a
11 Melinda Raak 11 Southwest Mn Christian 2:54.76a
12 Juliana Pederson - Westbrook-Walnut Grove 2:57.68a
13 Olivia Ebbers 8 Worthington 2:58.25a
14 Amanda Kooiker - Pipestone Area 2:58.99a
15 Natasha Slater 12 Adrian 3:00.15a
16 Emily Axford 9 Windom Area 3:05.61a
17 Kari Foss 9 Pipestone Area 3:09.34a
18 Taylor Shannon - Westbrook-Walnut Grove 3:10.96a
19 Chesa Vander Top 9 Southwest Mn Christian 3:12.82a
20 Kinzie Myrom 11 Worthington 3:15.78a
Emma Paulsen 9 Pipestone Area SCR
Tena Meinerts 11 Luverne SCR
Kaitlin Wohnoutka 10 Luverne SCR
Girls 1600 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Anna Tofteland 9 Luverne 5:40.42a
2 Meredith Hentges 11 Windom Area 5:42.19a
3 Nicole Slater 9 Adrian 5:45.53a
4 Megan Juber 11 Worthington 5:59.08a
5 Megan Sauer 10 Adrian 6:06.78a
6 Juliana Pederson - Westbrook-Walnut Grove 6:14.66a
7 Morgan Sauer 8 Adrian 6:18.57a
8 Meredith Moore 7 Worthington 6:19.74a
9 Brianna Domeyer 12 Hills Beaver Creek 6:23.83a
10 Alicia Darling 8 Worthington 6:29.03a
11 Katelyn Eeten 10 Luverne 6:33.64a
12 Madison Takle 9 Westbrook-Walnut Grove 6:34.22a
13 Morgan Hazelton - Pipestone Area 6:51.74a
14 Emily Axford 9 Windom Area 6:55.71a
15 Klara Perkins - Pipestone Area 6:56.03a
16 Madison Stearns - Luverne 6:56.77a
17 Tyra Missling 9 Westbrook-Walnut Grove 6:57.08a
18 Chesa Vander Top 9 Southwest Mn Christian 7:13.34a
Emma Paulsen 9 Pipestone Area DNS
Girls 3200 Meter Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jordin Kopplow 10 Adrian 11:38.87a
2 Whitney Wilgenburg 12 Hills Beaver Creek 11:39.96a
3 Emily Turner 12 Windom Area 12:26.00a
4 Megan Sauer 10 Adrian 12:46.15a
5 Chanel Madson 12 Westbrook-Walnut Grove 13:20.47a
6 Susanna Bekedam 9 Hills Beaver Creek 13:35.65a
7 Morgan DeRuyter 8 Southwest Mn Christian 13:36.41a
8 Ariana Lopez 10 Worthington 13:51.46a
9 Leah Vanden Akker 10 Southwest Mn Christian 13:58.29a
10 Mady Johnson - Westbrook-Walnut Grove 15:01.06a
11 Alissa Sauer 12 Adrian 15:13.33a
Girls 100m Hurdles
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Katlyn Sawtelle 12 Luverne 15.38a
2 Bree Woelber 12 Pipestone Area 15.51a
3 Sarah Cham 12 Worthington 16.72a
4 Tia Muller 9 Pipestone Area 17.75a
5 Katie Shearer 12 Luverne 18.02a
6 Kynzie Smedsrud - Luverne 18.76a
7 Mariah Boomgaarden 9 Luverne 18.95a
8 Whitney Coriolan 10 Worthington 19.10a
9 Rachel Buys 11 Southwest Mn Christian 19.27a
10 Alexa Byers 9 Westbrook-Walnut Grove 20.14a
11 Hailey Osland 10 Westbrook-Walnut Grove 20.29a
12 Shelly Loosbrock 9 Adrian 20.43a
13 Carsen Wetzel 8 Worthington 20.78a
14 Danyel Post - Windom Area 20.94a
15 Amanda Muller - Windom Area 22.67a
16 Kadie Werner 10 Hills Beaver Creek 22.74a
Girls 300m Hurdles
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Bree Woelber 12 Pipestone Area 46.66a
2 Hailee Heitkamp 12 Adrian 47.34a
3 Katlyn Sawtelle 12 Luverne 48.80a
4 Whitney Coriolan 10 Worthington 50.54a
5 Hannah Van Dyke 10 Southwest Mn Christian 50.92a
6 Kynzie Smedsrud - Luverne 53.43a
7 Mariah Boomgaarden 9 Luverne 54.13a
8 Katie Shearer 12 Luverne 54.76a
9 Tia Muller 9 Pipestone Area 55.10a
10 Alexa Byers 9 Westbrook-Walnut Grove 56.72a
11 Danyel Post - Windom Area 56.83a
12 Carsen Wetzel 8 Worthington 57.08a
13 Shelly Loosbrock 9 Adrian 59.02a
14 Amanda Muller - Windom Area 59.60a
15 Hailey Osland 10 Westbrook-Walnut Grove 1:03.16a
16 Kadie Werner 10 Hills Beaver Creek 1:06.78a
Girls 4x100 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Worthington 54.59a
2 Luverne 55.29a
3 Hills Beaver Creek 55.62a
4 Adrian 57.23a
5 Southwest Mn Christian 57.81a
6 Pipestone Area 58.29a
7 Windom Area 58.68a
8 Westbrook-Walnut Grove 59.45a
Girls 4x200 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Worthington 1:54.07a
2 Hills Beaver Creek 1:55.91a
3 Luverne 1:56.14a
4 Southwest Mn Christian 1:56.55a
5 Pipestone Area 2:01.41a
6 Adrian 2:01.95a
7 Windom Area 2:02.69a
8 Westbrook-Walnut Grove 2:03.19a
Girls 4x400 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Luverne 4:17.14a
2 Adrian 4:18.15a
3 Worthington 4:18.54a
4 Southwest Mn Christian 4:19.99a
5 Hills Beaver Creek 4:26.56a
6 Windom Area 4:40.11a
7 Pipestone Area 4:46.32a
8 Westbrook-Walnut Grove 4:55.45a
Girls 4x800 Relay
==========================================
Team Time
==========================================
1 Adrian 9:55.50a
2 Luverne 10:16.58a
3 Hills Beaver Creek 10:42.37a
4 Luverne 11:33.79a
5 Worthington 11:43.32a
6 Pipestone Area 12:02.95a
7 Westbrook-Walnut Grove 12:14.94a
Girls Shot Put
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Hannah Steele 11 Windom Area 37-10.50
2 Trisha Sumption 12 Pipestone Area 36-04.00
3 Ashley Dohlmann 12 Luverne 34-06.00
4 Taylor Swenson 12 Pipestone Area 33-01.00
5 Aubrie Ford 12 Pipestone Area 32-04.50
6 Marin Korthals 12 Worthington 32-03.50
7 Kaci Mouw 12 Southwest Mn Christian 31-11.00
8 Danielle Antes 12 Windom Area 31-01.00
9 Allison Dohlmann 10 Luverne 30-09.00
10 Katelyn Hart 10 Luverne 29-05.00
11 Maer Abella 8 Worthington 29-00.50
12 Sydne Springman 11 Adrian 28-07.00
13 Kaitlyn Sandbulte 11 Hills Beaver Creek 28-05.50
14 Holly Larson 10 Windom Area 28-00.50
15 Bailey Stratton 9 Luverne 27-11.00
16 Kelly Tinklenberg 10 Southwest Mn Christian 26-08.00
17 Emily Timmer 11 Hills Beaver Creek 26-07.00
18 Taylor Wingert 9 Hills Beaver Creek 25-05.00
19 Lizzy Coriolan 9 Worthington 25-03.00
20 Lexy Teerink 11 Worthington 24-02.00
21 Natasha Slater 12 Adrian 22-02.50
22 Macy Simonson 9 Westbrook-Walnut Grove 20-07.00
23 Mikayla Hubin - Westbrook-Walnut Grove 16-00.00
Cassandra Erickson 9 Westbrook-Walnut Grove SCR
Girls Discus
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Hannah Steele 11 Windom Area 128-11
2 Kaci Mouw 12 Southwest Mn Christian 111-04
3 Trisha Sumption 12 Pipestone Area 109-11
4 Holly Larson 10 Windom Area 105-11
5 Danielle Antes 12 Windom Area 101-11
6 Ashley Dohlmann 12 Luverne 100-06
7 Taylor Swenson 12 Pipestone Area 95-11
8 Allison Dohlmann 10 Luverne 90-03
9 Kaitlyn Sandbulte 11 Hills Beaver Creek 90-00
10 Aubrie Ford 12 Pipestone Area 86-07
11 Emily Timmer 11 Hills Beaver Creek 84-08
11 Sydne Springman 11 Adrian 84-08
13 Chanel Madson 12 Westbrook-Walnut Grove 84-05
13 Lexy Teerink 11 Worthington 84-05
15 Yssi Cronquist 9 Luverne 81-05
16 Katelyn Hart 10 Luverne 76-08
17 Marin Korthals 12 Worthington 75-04
18 Natalie Leuthold 11 Hills Beaver Creek 72-01
19 Macy Simonson 9 Westbrook-Walnut Grove 68-06
20 Kelly Tinklenberg 10 Southwest Mn Christian 63-11
21 Natasha Slater 12 Adrian 63-09
22 Maer Abella 8 Worthington 60-03
23 Lizzy Coriolan 9 Worthington 51-03
24 Mikayla Hubin - Westbrook-Walnut Grove 45-06
Girls High Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Tara Svalland 10 Worthington 5-02.00
2 Paige Nath 11 Luverne 5-00.00
3 Shanda Bogstad 12 Pipestone Area 4-10.00
4 Allyssa Tinklenberg 12 Pipestone Area 4-10.00
5 Morgan Jacobsma 11 Luverne 4-08.00
6 Brooke Henning 9 Worthington 4-08.00
7 Jadon Carlson 10 Pipestone Area 4-06.00
8 Savannah Tinklenberg - Southwest Mn Christian 4-06.00
9 Chloe Arfsten 10 Westbrook-Walnut Grove 4-06.00
10 Tegan Derickson 10 Westbrook-Walnut Grove 4-04.00
10 Melinda Mumme 11 Luverne 4-04.00
10 Hailee Heitkamp 12 Adrian 4-04.00
13 Brianna Duer 9 Luverne 3-10.00
13 Sawyer Helgeson - Westbrook-Walnut Grove 3-10.00
Carissa Tinklenberg 10 Southwest Mn Christian SCR
Amanda Muller - Windom Area SCR
Ashley Muller - Windom Area SCR
JaDee Janssen 10 Windom Area SCR
Girls Pole Vault
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Katlyn Sawtelle 12 Luverne 10-06.00
2 Ellen Dudley 12 Worthington 8-06.00
3 Chloe Arfsten 10 Westbrook-Walnut Grove 8-00.00
4 Kelcey Olson 11 Windom Area 8-00.00
5 Miki Bolin 9 Windom Area 6-06.00
6 Chelsea Curtis 11 Luverne 6-06.00
7 Anya Mattison - Westbrook-Walnut Grove 5-06.00
8 Taylor Shannon - Westbrook-Walnut Grove 5-06.00
Megan Muller 10 Windom Area DNS
Traci Prins 10 Worthington NH
Girls Long Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Bree Woelber 12 Pipestone Area 17-07.25
2 Lauren Witte 12 Luverne 14-11.50
3 Haley VanWyhe 10 Hills Beaver Creek 13-11.50
4 Tara Svalland 10 Worthington 13-11.00
5 Chelsea Curtis 11 Luverne 13-09.75
6 Nicole Slater 9 Adrian 13-09.25
7 Tegan Derickson 10 Westbrook-Walnut Grove 13-09.00
8 Katie Shearer 12 Luverne 13-06.50
9 Whitney Coriolan 10 Worthington 13-05.00
10 Ashley Griebel 10 Pipestone Area 13-00.50
11 Kynzie Smedsrud - Luverne 12-09.25
12 Hailey Osland 10 Westbrook-Walnut Grove 12-09.00
13 Alexa Byers 9 Westbrook-Walnut Grove 12-07.00
14 Megan Timmer 12 Hills Beaver Creek 12-06.00
15 Carissa Tinklenberg 10 Southwest Mn Christian 12-03.25
16 Nichole Loosbrock 11 Adrian 12-03.00
17 Tanna Van Essen 11 Southwest Mn Christian 11-09.00
18 Sydney Esselink - Southwest Mn Christian 11-08.50
Megan Muller 10 Windom Area ND
JaDee Janssen 10 Windom Area ND
Amy Muller - Windom Area ND
Kelsey Weber 10 Pipestone Area ND
Alina Keodouangsy 10 Worthington ND
Girls Triple Jump
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Sarah Cham 12 Worthington 34-10.75
2 Paige Leuthold 10 Hills Beaver Creek 31-06.25
3 Hannah Van Dyke 10 Southwest Mn Christian 30-05.75
4 Amber Pater 10 Southwest Mn Christian 29-10.75
5 Lydia Kemper 10 Worthington 29-10.50
6 Hailey Osland 10 Westbrook-Walnut Grove 29-07.25
7 Rachel Buys 11 Southwest Mn Christian 29-05.25
8 Lauren Witte 12 Luverne 29-02.50
9 Katie Shearer 12 Luverne 27-11.75
10 Amanda Crawford 9 Hills Beaver Creek 25-11.50
11 Traci Prins 10 Worthington 25-10.75
12 Erin Peterson 10 Pipestone Area 24-07.75
13 Kari Foss 9 Pipestone Area 24-06.50
14 Emma Paulsen 9 Pipestone Area 24-06.25
15 Tyra Missling 9 Westbrook-Walnut Grove 21-03.25
Jenna Wilgenburg 8 Hills Beaver Creek ND