Mens Results
100 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 10 Dylan Kautz 10.88a Norfolk Catholic
2. - Hunter Spier 11.17a PR Lutheran High Northe...
3. 12 Stephen Hillis 11.45a PR Cedar Catholic
4. 12 Henry Bohac 11.53a SR Stanton
5. 12 Walker Raabe 11.54a Pierce
6. 12 Jon Christiansen 11.63a PR BRLD
7. 12 Zac Hazen 11.67a Creighton
8. 12 Jayden Reifenrath 11.84a PR Laurel Public Dist 54
200 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 10 Dylan Kautz 22.00a SR Norfolk Catholic
2. - Hunter Spier 23.04a PR Lutheran High Northe...
3. 12 Walker Raabe 23.26a Pierce
4. 12 Christian Rogers 23.40a PR Wayne
5. 10 Cade Goger 23.63a PR Stanton
6. 12 Benny Estrada 23.63a PR BRLD
7. 11 Jared Tyrrell 24.77a SR Pender
400 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Jarod Ernesti 50.71a PR West Point-Beemer
2. 12 Caleb Zohner 51.30a PR Battle Creek
3. 12 Derrek Touney 51.53a PR Ponca
4. 10 Wyatt Paxton 52.21a PR Stuart
5. 12 Jon Christiansen 52.40a PR BRLD
6. 11 Jared Tyrrell 53.31a SR Pender
7. 12 Tyler Pecena 54.14a Wayne
8. 12 Benny Estrada 54.84a PR BRLD
800 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Nathaniel Jennings 2:00.77a PR O'Neill
2. 10 Trace Ebert 2:00.98a PR North Central
3. 11 Blake Ahlers 2:01.92a PR West Boyd
4. 11 Brock Sieh 2:03.50a PR Stanton
5. 12 Tucker Hecht 2:04.27a PR Elkhorn Valley
6. 11 Seth Wiebelhaus 2:05.31a PR Cedar Catholic
7. 12 Daniel Nuno 2:05.80a PR Wakefield
8. 10 Tyler Janssen 2:07.44a PR Crofton
9. 12 Garrison Hazen 2:08.43a PR Creighton
10. 12 Jarod Ernesti 2:10.33a West Point-Beemer
11. 10 Eric Haase 2:10.97a Valentine
12. 9 Cole Vogt 2:14.17a Pierce
13. 12 Kenny Osten 2:14.66a PR Humphrey-Lindsay Hol...
1600 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Blake Ahlers 4:37.92a PR West Boyd
2. 12 Trevor Doffin 4:44.20a SR Stanton
3. 10 Gage Delimont 4:47.15a SR Ainsworth
4. 10 Jonathon Kittelson 4:51.75a Norfolk
5. 4 Tanner Arens 4:52.51a PR Crofton
6. - Calby Ruskamp 4:57.58a PR Wisner-Pilger
7. 12 Austin Miller 5:01.33a PR Elkhorn Valley
8. 9 Tyrus Eischeid 5:02.15a PR Wayne
9. 10 Dawson Meier 5:02.87a PR Norfolk
10. 9 Dylan Graff 5:08.03a PR Ainsworth
11. 10 Isaac Lambrecht 5:08.74a PR Pierce
12. 9 Seth Higginbotham 5:09.18a PR Norfolk
13. 12 James Battershaw 5:12.26a Valentine
3200 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 10 Ben Arens 9:52.67a PR Ainsworth
2. 11 Brian Santiago 9:57.23a PR Hartington-Newcastle
3. 12 Jonah Heng 10:00.89a PR Norfolk Catholic
4. 12 Jake Neuhalfen 10:26.21a PR Crofton
5. 11 Christian Moore 10:28.95a PR Norfolk
6. 11 Jacob Sinsel 10:33.81a PR Ainsworth
7. Aaron Boone 10:33.82a Ponca
8. 11 Blake Ahlers 10:38.22a West Boyd
9. 10 Parker Zach 10:38.99a PR Stanton
10. 4 Tanner Arens 10:43.02a PR Crofton
11. 12 McCoy Strong 10:57.72a O'Neill
12. 10 Guillermo Mendez 10:59.66a PR Norfolk
110m Hurdles - 39" Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Jake Long 15.41a Norfolk
2. 12 Dawson Bowers 15.46a Battle Creek
3. 11 Alex Thramer 15.78a O'Neill
4. 10 Devan Roth 16.19a PR Pierce
5. 12 Cole Moes 16.27a Osmond
6. 11 Wyatt Liewer 16.38a O'Neill
7. 12 Tanner Crosley 18.07a SR Crofton
8. 11 Payton Allen 24.33a Ainsworth
300m Hurdles - 36" Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Jake Long 39.47Ma SR Norfolk
2. 12 Garret Ruge 41.02a Battle Creek
3. 11 Alex Thramer 41.10a PR O'Neill
4. 12 Cooper VonSeggern 41.35a PR Wisner-Pilger
5. 11 Wyatt Liewer 41.61a PR O'Neill
6. 12 Curtis Kralicek 41.98a PR Osmond
7. - Keegan Ruskamp 42.74a PR Wisner-Pilger
4x100m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1 Dalton Freeman 44.03a Pierce
2 Trey Erbst 44.38a Stanton
3 Logan Bussey 45.57a Lutheran High Northe...
4 Thad Hazen 45.91a Creighton
-- Wyatt Hamer
Zach Zohner
Weston Johnson
Stone Kraft DQ Battle Creek
-- Tyler Pecena
Cody Rogers
Emil Hapanowitz
Christian Rogers DQ Wayne
-- Ryan Vetter
Tobi Obatusin
Kelby Schaefer
Dylan Kautz DQ Norfolk Catholic
-- Relay Team DQ Cedar Catholic
4x400m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1 Stephen Hillis 3:31.57a Cedar Catholic
2 Derrek Touney 3:34.78a Ponca
3 Aaron Reynolds 3:35.44a Wayne
4 Jared Tyrrell 3:36.36a Pender
5 Shayden Neptune 3:37.65a West Holt
6 Jake Long 3:38.72a Norfolk
7 Collin Tinker 3:40.26a Pierce
8 Curtis Kralicek 3:40.93a Osmond
4x800m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1 Jake Judge 8:33.12a West Holt
2 Tanner Arens 8:33.58a Crofton
3 Ian Fisher 8:39.45a Pierce
4 Cole Wemhoff 8:40.08a St Francis
5. Relay Team 8:40.81a Allen
6. Relay Team 8:42.52a Cedar Catholic
7 Josh Schick 8:49.51a Battle Creek
8 Nathaniel Jennings 8:50.05a O'Neill
Shot Put - 12lb Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 10 Ethan Piper 49-07.50 Norfolk Catholic
2. 12 Cole Christoffersen 48-11.50 PR BRLD
3. 12 Cole Bruns 48-03.25 Bloomfield
4. 12 Jan-Louw DeJager 47-02.50 Battle Creek
5. 11 Trevor Klabenes 45-07.50 Chambers Public (CWC)
6. 12 Jason Hahlbeck 45-07.00 O'Neill
7. 12 Jacce Beck 44-05.50 Ainsworth
8. 12 Hayden King 44-02.00 PR Winside
Discus - 1.6kg Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Jason Hahlbeck 153-07 PR O'Neill
2. 10 Ethan Piper 153-04 PR Norfolk Catholic
3. 12 Richard Dover 151-03 Norfolk
4. 12 Dylan Wilkins 135-06 SR Elkhorn Valley
5. - Seth Knapp 134-08 PR Lutheran High Northe...
6. 12 Jan-Louw DeJager 130-08 PR Battle Creek
7. 12 Marcus Love 129-07 Howells-Dodge
8. 11 Walker Shaw 128-09 North Central
9. 10 Nick Ronnfeldt 125-06 PR BRLD
High Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Travis Larson 6-07.00 Norfolk
2. 12 Seth Ruppert 6-04.00 Norfolk Catholic
3. 12 Grayson McBride 6-04.00 Wayne
4. 11 Dylan Lurz 6-02.00 Valentine
5. 11 Jack Evetovich 6-02.00 Wayne
6. - Keegan Ruskamp 6-00.00 PR Wisner-Pilger
7. 11 Wyatt Liewer 6-00.00 O'Neill
8. 12 Jayden Reifenrath 5-08.00 PR Laurel Public Dist 54
Pole Vault Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Weston Johnson 13-06.00 Battle Creek
2. 12 Nolan Reynolds 12-06.00 Wayne
3. 11 Noah Lilly 12-06.00 PR Creighton
4. 9 Zach Zohner 12-06.00 Battle Creek
5. 11 Dallas McKellips 12-00.00 Norfolk
5. 11 Seth Wiebelhaus 12-00.00 PR Cedar Catholic
7. Luke Wiedner 11-06.00 Lutheran High Northe...
8. 12 Connor Croxen 11-06.00 Chambers Public (CWC)
-- 11 Cody Yawn NH Pierce
Long Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Seth Ruppert 21-06.00 SR Norfolk Catholic
2. 9 Wilson Tyler 20-05.50 PR Norfolk
3. 12 Grayson McBride 20-03.50 Wayne
4. 11 Alex Thramer 20-01.50 O'Neill
5. 12 Jon Christiansen 19-06.75 PR BRLD
6. 12 Gaige Hegge 18-11.50 Wausa
7. 12 Mason Thompson 18-05.00 Norfolk
8. 12 James Bensen 17-11.75 Pender
Triple Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Kenny Osten 43-00.00 PR Humphrey-Lindsay Hol...
2. 10 Connor Clayton 42-11.00 PR Norfolk
3. 12 Jon Christiansen 42-05.00 PR BRLD
4. 12 Zac Hazen 41-07.00 SR Creighton
5. 11 Griffen Smith 41-02.50 North Central
6. 12 Grayson McBride 40-04.00 Wayne
7. 12 Alex Schellpeper 40-02.50 Stanton
8. 10 Solomon Peitz 40-02.25 PR Wakefield
Womens Results
100 Meters Varsity - Finals
YR Name Mark Team
12 Elizabeth Sindelar 11.75a PR Howells-Dodge
12 MacKenzie Brandl 12.64a Stanton
12 Sophie Noecker 13.08a Hartington-Newcastle
10 Shelby Obst 13.33a Battle Creek
12 Madelyn Meier 13.44a Norfolk
10 Paige Nissen 13.44a Wausa
11 Taylor Gilsdorf 13.44a Norfolk Catholic
- caitlin jarosz 13.51a St Francis
12 Elizabeth Sindelar 13.75a Howells-Dodge
200 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 MacKenzie Brandl 25.28a PR Stanton
2. 11 Kyle Hammer 26.62a PR Wayne
3. 10 Paige Nissen 27.17a PR Wausa
4. 11 Taylor Gilsdorf 27.27a Norfolk Catholic
5. 12 Madelyn Meier 27.29a Norfolk
6. caitlin jarosz 27.59a St Francis
7. - Tara Foltz 27.78a PR St Francis
400 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Harlee Fischer 59.05a Stuart
2. 11 Lauren Jacobsen 1:00.01a PR Wisner-Pilger
3. 12 Savannah Nelson 1:01.90a SR Wakefield
4. 12 Sam Brester 1:02.28a SR Howells-Dodge
5. 10 Taya Beller 1:02.32a PR Humphrey-Lindsay Hol...
6. 9 Abbe Morten 1:04.00a PR Hartington-Newcastle
7. 9 Taylor Privett 1:05.08a Norfolk
800 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Kylie Thiele 2:23.00a PR Clearwater/Orchard
2. 10 Audrey Stelling 2:23.38a PR Norfolk Catholic
3. 9 Kelsey Larsen 2:24.04a PR BRLD
4. 11 Taya Johnson 2:25.41a SR Battle Creek
5. 10 Gabi Meyer 2:26.59a Wayne
6. 11 Lauren Jacobsen 2:28.72a SR Wisner-Pilger
7. 11 Anna Reifenrath 2:29.10a PR Cedar Catholic
8. 11 Tenna Beel 2:30.15a Stanton
9. 11 Payton Birkel 2:30.29a PR O'Neill
10. 9 Jayda Bernecker 2:34.32a PR Cedar Catholic
11. 11 Caitlin Orton 2:35.17a North Central
12. - Charlie Winkelbauer 2:37.50a PR Randolph Public
1600 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 9 Rylee Rice 5:13.22a PR Ainsworth
2. 11 Haley Arens 5:14.76a PR Crofton
3. Paige Steinman 5:21.61a Pender
4. 10 Audrey Stelling 5:30.94a PR Norfolk Catholic
5. 12 Callie Finn 5:43.39a SR Winside
6. 9 Piper Steinman 5:46.67a Pender
7. 9 Bree Eisenhauer 5:49.49a PR Bloomfield
8. 10 Kira Dickau 5:51.10a SR Stuart
9. 12 Anna Burbach 6:01.13a SR Cedar Catholic
10. 10 Carlie Wetzel 6:04.14a West Holt
11. 11 Molly Hoskins 6:08.39a Wayne
3200 Meters Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. Paige Steinman 11:36.15a Pender
2. 11 Megan Means 11:37.73a PR Norfolk
3. 11 Haley Arens 11:54.31a SR Crofton
4. 11 Allie Rosener 12:13.99a PR Hartington-Newcastle
5. 9 Piper Steinman 12:15.51a PR Pender
6. 12 Alyssa Fye 12:18.97a SR Randolph Public
7. 10 Jade Rickard 12:24.62a SR Plainview
8. 10 Chloe Cozad 12:35.31a PR North Central
9. 10 Bailey Patterson 12:41.55a SR Stanton
10. 11 Andrea Torres 12:58.69a SR Wayne
11. 10 Jamie Dolph 13:14.97a Wakefield
12. 12 Anna Burbach 13:27.08a SR Cedar Catholic
100m Hurdles - 33" Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 9 Rylee Rice 15.96a Ainsworth
2. 12 Alex Anderson 16.16a Norfolk Catholic
3. 10 Maggie Brahmer 16.19a PR Pierce
4. 12 Rachel Stewart 16.22a SR North Central
5. 12 Paige Lee 16.45a PR Norfolk
6. 11 Aurora Gutshall 16.46a O'Neill
7. 11 Tymaree Krusemark 17.27a PR Pender
8. 9 Taya Rainforth 17.51a O'Neill
300m Hurdles - 30" Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Alex Anderson 46.25a PR Norfolk Catholic
2. 12 Sophie Noecker 47.65a PR Hartington-Newcastle
3. 12 Rachel Stewart 47.66a SR North Central
4. 12 Kelsey Sanger 47.71a PR Crofton
5. 11 Justice Bettenhausen 49.19a SR West Point-Beemer
6. 10 Maddie Wieseler 50.14a PR Cedar Catholic
7. 12 Krista Ott 50.51a SR Wisner-Pilger
4x100m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1 Tenna Beel 51.35a Stanton
2. Relay Team 51.55a Hartington-Newcastle
3 Chloe Gillespie 51.79a Battle Creek
4. Relay Team 52.03a Norfolk
5 Justice Bettenhausen 53.12a West Point-Beemer
6 Lindsey Jelinek 53.28a West Holt
7. Relay Team 53.36a St Francis
-- Alex Anderson
Abby Miller
Allyson Hoff
Taylor Gilsdorf DQ Norfolk Catholic
4x400m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1. Relay Team 4:13.66a Cedar Catholic
2 Macey Kulhanek 4:13.91a Howells-Dodge
3 Kelsey Fields 4:14.37a Ponca
4 Reaghan Engel 4:14.83a Stuart
5 Rebecca Weddell 4:15.06a West Point-Beemer
6 Paige Nissen 4:15.54a Wausa
7 Jenna Trenhaile 4:19.07a Wayne
8 Riley Seifert 4:20.49a Battle Creek
4x800m Relay Varsity - Finals
PL YR - Mark Team
1 Bailey Hurlbert 10:01.67a Battle Creek
2 Haley Arens 10:01.71a Crofton
3 Haley Eikmeier 10:10.61a Howells-Dodge
4 Megan Erickson 10:12.14a North Central
5. Relay Team 10:12.49a Cedar Catholic
6 Allison Echtenkamp 10:18.45a Wayne
7 Kelsey Larsen 10:43.33a BRLD
8 Charlie Winkelbauer 10:46.03a Randolph Public
Shot Put - 4kg Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 12 Monica Arens 43-05.50 SR Crofton
2. 12 Jodi Fry 39-11.75 PR Ewing
3. 12 Jaycee Fleming 37-05.50 PR North Central
4. 11 Brooklynn Chipps 36-07.25 Clearwater/Orchard
5. 10 Kaylee Dvorak 36-05.00 PR Pierce
6. - Jenna Beller 36-03.50 PR Humphrey-Lindsay Hol...
7. 10 Kendra Paasch 35-06.75 West Point-Beemer
8. 12 Shelby Paprocki 34-00.00 PR Clarkson/Leigh
Discus - 1kg Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Jenna Trenhaile 122-11 Wayne
2. 12 Jaycee Fleming 119-02 North Central
3. 11 Carly Sutherland 118-02 PR Pierce
4. 10 Trisha Dybdal 117-10 PR Cedar Catholic
5. 10 Kaylee Dvorak 117-04 PR Pierce
6. 12 Monica Arens 116-00 SR Crofton
7. 12 Tessa Simonsen 112-11 PR Guardian Angels Cent...
8. 10 Kendra Paasch 84-03 West Point-Beemer
High Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 10 Jordan Wegner 5-02.00 PR Wisner-Pilger
2. 11 Taylor Stoltz 5-02.00 Norfolk
2. 10 Maggie Brahmer 5-02.00 Pierce
4. 10 Makenzie Johnson 5-00.00 Osmond
5. 11 Jordan Peitz 5-00.00 PR Norfolk Catholic
6. 12 Cecilee Jacobsen 5-00.00 Pender
7. 10 Danielle Steffen 5-00.00 PR Crofton
8. - Carlee Thies 4-10.00 PR Randolph Public
9. 10 JoCee Johnston 4-10.00 Clearwater/Orchard
10. Ariel Meyer 4-10.00 Wisner-Pilger
10. 12 Alexis Pokorny 4-10.00 Clearwater/Orchard
12. - Abby Everitt 4-08.00 St Marys
Pole Vault Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Mikayla Marvin 11-00.00 O'Neill
2. 11 Leigh Jahnke 10-06.00 PR West Point-Beemer
3. 12 Caleigh Miles 9-06.00 PR O'Neill
3. 10 Amber Miller 9-06.00 PR Elkhorn Valley
5. 12 Kailee Rafert 9-00.00 Plainview
6. 12 Amber Bruegman 9-00.00 PR Bloomfield
7. 12 Kendra Kozisek 9-00.00 St Marys
8. 9 Sydeny Rader 8-06.00 PR Norfolk
9. 12 Sydney Lammers 8-06.00 Hartington-Newcastle
10. 11 Megan Eisenmann 8-00.00 PR Madison
Long Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Kyle Hammer 16-11.50 Wayne
2. 11 Rayne Allvin 15-11.75 Hartington-Newcastle
3. 12 Paige Lee 15-10.00 SR Norfolk
4. 10 Sierra Rystrom 15-07.00 PR Elkhorn Valley
5. 10 Ruth Johnson 15-05.50 Wausa
6. 10 Taya Beller 15-05.25 Humphrey-Lindsay Hol...
7. 9 Autumn Lammers 15-04.75 Hartington-Newcastle
8. - Makenna Taake 15-03.50 PR Battle Creek
Triple Jump Varsity - Finals
PL YR Name Mark Team
1. 11 Kyle Hammer 37-04.50 PR Wayne
2. 10 Taya Beller 35-02.00 Humphrey-Lindsay Hol...
3. 11 Lydia Behnk 34-03.00 Elgin Public/Pope John
4. 12 Lauren Wobken 33-08.25 SR Guardian Angels Cent...
5. 11 Rayne Allvin 33-05.25 PR Hartington-Newcastle
6. 11 Jenae Osborne 32-04.50 West Holt
7. 10 Amber Miller 32-03.25 SR Elkhorn Valley
8. 10 Maddie Wieseler 32-03.00 PR Cedar Catholic