Mens Results
X 100 Meters - Varsity - Finals
1. 12 Jacob Brooks 10.96 Norton Community
2. 12 Wade Buck 11.06 Wheatland
3. 12 Jacob Waldman 11.32 Wheatland
4. 10 Connor Katt 11.42 Hoxie
4. 9 Austin Rietcheck 11.42 Hoxie
6. 12 Thomas Douthit 11.48 St Francis
7. 11 Derek Queen 11.52 St Francis
8. 12 Mat Heim 11.54 Hoxie
9. 11 Logan Lampe 11.57 St Francis
10. 12 Connor Lewis 11.61 Wheatland
11. 11 Lane Chestnut 11.65 Phillipsburg
12. 9 Bryson Wesley 11.72 Decatur Community
13. 11 Austin Hager 11.79 Norton Community
14. 10 Neil Portschy 11.95 Atwood-Rawlins Co
15. 11 Grant Gilliam 11.96 Decatur Community
16. 11 Leyton Miller 11.97 Weskan
17. 9 Dylan Stocker 12.00 Smith Center
18. 11 Key Keller 12.11 Oakley
19. 12 Trevor Overmiller 12.26 Smith Center
20. 12 Jared McKinney 12.28 Weskan
21. 11 Kai Kawahara 12.39 Norton Community
22. 11 Steve Kriley 12.41 Smith Center
23. 11 Robert Martin 12.43 Weskan
24. 11 Michael Capo 12.45 Atwood-Rawlins Co
25. 11 Kennedy Fortin 12.48 Decatur Community
26. 12 Ethan Plummer 12.60 Oakley
27. 10 Dylan Gassman 12.66 Oakley
28. 9 Robby Brown 12.86 Atwood-Rawlins Co
29. 9 Hunter Ewing 13.09 Phillipsburg
X 200 Meters - Varsity - Finals
1. 12 Jacob Brooks 23.20 Norton Community
2. 12 Wade Buck 23.61 Wheatland
3. 10 Connor Katt 23.77 Hoxie
4. 11 Logan Lampe 24.28 St Francis
5. 12 Mat Heim 24.40 Hoxie
6. 9 Bryson Wesley 24.75 Decatur Community
7. 12 Jacob Waldman 24.87 Wheatland
8. 11 Lane Chestnut 24.92 Phillipsburg
9. 11 Tanner Furbush 24.97 Norton Community
10. 10 L.T. Meitler 25.11 Smith Center
11. 10 Neil Portschy 25.26 Atwood-Rawlins Co
12. 11 Clayton Sauer 25.30 Phillipsburg
13. 12 Thomas Douthit 25.35 St Francis
14. 12 Kyler Atwood 25.57 Smith Center
15. 11 Kai Kawahara 26.06 Norton Community
16. 9 Dylan Stocker 26.09 Smith Center
17. 9 Lane Hobrock 26.25 St Francis
18. 9 Peter Cress 26.61 Weskan
19. 10 Dylan Gassman 26.82 Oakley
20. 11 Kennedy Fortin 26.88 Decatur Community
21. 9 Hunter Ewing 26.99 Phillipsburg
22. 11 Isaac Unruh 27.71 Weskan
23. 11 Kyle Breth 27.88 Decatur Community
24. 9 Layne Miller 28.72 Weskan
9 Austin Rietcheck NT Hoxie
X 400 Meters - Varsity - Finals
1. 12 Weston Rothchild 52.19 Smith Center
2. 11 Derek Queen 53.85 St Francis
3. 9 Myles Sheaffer 54.54 Decatur Community
4. 11 Christopher Weber 55.32 Hoxie
5. 12 Jacob Brooks 56.33 Norton Community
6. 10 Mason Scheetz 56.44 Oakley
7. 11 Tuker Gillespie 57.02 Wheatland
8. 12 Brandan Escamilla 57.47 Weskan
9. 11 Clayton Sauer 58.45 Phillipsburg
10. 9 Dylan Stocker 58.94 Smith Center
11. 10 Christian Boser 59.05 Norton Community
12. 12 Matt Glading 59.28 Decatur Community
13. 10 Thomas Rehfeld 59.45 Weskan
14. 11 Hayden Walker 59.95 Weskan
15. 10 Kobie Unterseher 1:00.23 Norton Community
16. 10 Sam Gallagher 1:00.78 Oakley
17. 9 Francisco Fernandez 1:01.10 St Francis
18. 11 Steve Kriley 1:01.88 Smith Center
19. 9 Kaleb Holaday 1:02.07 Wheatland
20. 10 Regent Erickson 1:02.97 Decatur Community
21. 9 Caleb Hefner 1:04.66 Oakley
12 Wade Buck NT Wheatland
X 800 Meters - Varsity - Finals
1. 12 Samuel McKinney 2:05.35 Weskan
2. 12 Nick Smith 2:07.85 Weskan
3. 11 Marc Miller 2:11.43 Norton Community
4. 11 Tuker Gillespie 2:14.42 Wheatland
5. 9 Myles Sheaffer 2:14.97 Decatur Community
6. 9 Spencer Medina 2:20.14 Weskan
7. 10 Landon Wingerson 2:21.63 Smith Center
8. 11 Mitchel Johnson 2:22.49 Hoxie
9. 10 Taylor Murphy 2:23.28 Oakley
10. 9 Cole Zimmerman 2:23.83 Oakley
11. 12 John Renner 2:26.27 Norton Community
12. 10 Austin Murphy 2:27.04 Phillipsburg
13. 10 Ganon Henningson 2:28.07 Decatur Community
14. 12 Weston Rothchild 2:29.25 Smith Center
15. 10 Ezequiel Baca 2:31.07 Atwood-Rawlins Co
16. 10 Kolby Kuper 2:32.85 St Francis
17. 12 Jayson Kugler 2:39.28 Smith Center
18. 9 Justin Pacheco 2:42.75 St Francis
11 Kade Spresser NT Hoxie
X 1600 Meters - Varsity - Finals
1. 12 Samuel McKinney 4:53.00 Weskan
2. 11 Tuker Gillespie 5:00.25 Wheatland
3. 12 Brandan Escamilla 5:23.93 Weskan
4. 9 Joey McFee 5:31.48 Atwood-Rawlins Co
5. 9 Ryan Thrailkill 5:31.58 Norton Community
6. 12 Matthew Helm 5:32.86 Decatur Community
7. 10 Ezequiel Baca 5:34.86 Atwood-Rawlins Co
8. 11 Tanner Campbell 5:35.38 Smith Center
9. 10 Dalton Vanover 5:37.56 Norton Community
10. 11 Caleb Koerperich 5:48.68 Decatur Community
11. 9 Tabor Rucker 6:04.14 Hoxie
12. 9 Michael Maurath 6:05.69 Oakley
13. 9 Daniel Lerew 6:05.87 Decatur Community
14. 10 Galen Allen 6:41.78 Smith Center
15. 9 Zach White 7:02.11 St Francis
9 Wade Jones NT St Francis
9 Keith Vrbas NT Atwood-Rawlins Co
11 Tyler Kaus NT Hoxie
X 3200 Meters - Varsity - Finals
1. 11 Tuker Gillespie 11:17.13 Wheatland
2. 9 Brenden Frack 11:24.17 Norton Community
3. 11 Tyler Kaus 11:24.19 Hoxie
4. 11 Tyler Compton 11:58.52 Weskan
5. 12 Matthew Helm 12:08.15 Decatur Community
6. 10 Ganon Henningson 12:11.22 Decatur Community
7. 11 Caleb Koerperich 12:30.18 Decatur Community
8. 9 Tabor Rucker 12:54.47 Hoxie
9. 11 Tanner Campbell 13:11.92 Smith Center
10. 10 Galen Allen 13:31.81 Smith Center
11. 9 Michael Maurath 13:36.94 Oakley
12. 11 Levi Wood 14:37.76 Wheatland
X 110m Hurdles - 39" - Varsity - Finals
1. 11 Darius Herl 15.99 Oakley
2. 10 Nick Lehmkuhl 16.31 Smith Center
3. 12 Steven Nelson 16.92 St Francis
4. 10 Macrae Migchelbrik 17.67 Atwood-Rawlins Co
5. 10 Jordan Karnopp 17.97 Norton Community
6. 11 Clint Rogers 18.32 Smith Center
7. 9 Keagen Blau 18.43 Decatur Community
8. 10 Erik Nelson 19.94 St Francis
9. 10 Trent Baalman 20.53 Oakley
10. 11 Lane Kuper 20.57 St Francis
X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals
1. 12 Steven Nelson 44.05 St Francis
2. 11 Stephan Sage 44.39 Phillipsburg
3. 10 Nick Lehmkuhl 45.01 Smith Center
4. 11 Darius Herl 45.60 Oakley
5. 11 Dylan Tiemeyer 45.76 Atwood-Rawlins Co
6. 11 Clint Rogers 46.02 Smith Center
7. 9 Nate Prewitt 47.16 Phillipsburg
8. 9 Keagen Blau 47.48 Decatur Community
9. 9 Garrett Brunk 47.65 St Francis
10. 10 Zach Unruh 47.83 Weskan
11. 10 Jordan Karnopp 50.30 Norton Community
12. 11 Lane Hoffman 54.53 St Francis
13. 9 Cale Rogers 57.21 Smith Center
14. 10 Trent Baalman 58.66 Oakley
X 4x100 Relay - Varsity - Finals
1 45.52 St Francis
2 - 46.06 Hoxie
3 46.4 Wheatland
4 47.14 Smith Center
5 47.75 Norton Community
6 48.01 Weskan
7 48.14 Oakley
8 48.15 Atwood-Rawlins Co
9 48.69 Phillipsburg
NT Decatur Community
X 4x400 Relay - Varsity - Finals
1 03:37.70 St Francis
2 03:40.17 Smith Center
3 - 03:40.82 Weskan
4 03:43.13 Hoxie
5 03:54.02 Phillipsburg
6 03:54.89 Norton Community
7 03:55.15 Oakley
8 04:05.97 Decatur Community
X 4x800 Relay - Varsity - Finals
1 - 08:43.46 Weskan
2 - 08:51.76 Hoxie
3 08:58.29 Norton Community
4 09:24.87 Decatur Community
5 - 09:34.52 Oakley
6 09:54.77 Smith Center
7 09:59.79 St Francis
X Shot Put - 12lb - Varsity - Finals
1. 12 Lucas Engel 42-06.50 Norton Community
2. 11 Nick Johnson 41-10.00 Smith Center
3. 12 Zach Gienger 40-00.00 St Francis
4. 12 Channing Fortin 39-06.00 Decatur Community
5. 10 Kody Zabel 39-05.25 Smith Center
6. 12 Connor Lewis 39-03.00 Wheatland
7. 10 Stewart Whitney 39-01.00 Norton Community
8. 10 Regent Erickson 38-07.50 Decatur Community
9. 12 Brandon Salmans 38-07.25 Hoxie
10. 12 Gus Jardine 37-04.50 St Francis
11. 12 James Pack 36-11.00 Phillipsburg
12. 11 Levi Wood 36-07.50 Wheatland
13. 10 Wyatt Wagner 36-00.50 Smith Center
14. 11 Scott Warren 36-00.00 St Francis
15. 11 Mitchel Johnson 35-11.50 Hoxie
16. 12 Chance Hayden 35-01.50 Oakley
17. 9 Keagen Blau 35-00.25 Decatur Community
18. 9 Kaleb Holaday 34-08.25 Wheatland
19. 12 Dylan Sprigg 34-01.50 Norton Community
20. 9 Donovan Lumpkin 32-09.50 Phillipsburg
21. 9 Shelton McCain 30-03.50 Atwood-Rawlins Co
22. 11 Isaac Unruh 29-03.25 Weskan
23. 11 Nick Ashley 28-00.50 Decatur Community
9 Luis Rivas ND Decatur Community
10 Garrett Scott ND Decatur Community
11 Justin Gee ND Decatur Community
9 Keith Vrbas ND Atwood-Rawlins Co
11 Cameron Ginther ND Atwood-Rawlins Co
9 Hunter Ewing ND Phillipsburg
X Discus - 1.6kg - Varsity - Finals
1. 12 Zach Gienger 132-04 St Francis
2. 11 Leyton Miller 127-08 Weskan
3. 11 Christopher Weber 117-02 Hoxie
4. 11 Cole Lorenzen 116-01 Smith Center
5. 11 Lenny Olivares 115-02 St Francis
6. 12 Dylan Sprigg 114-04 Norton Community
7. 10 Regent Erickson 112-03 Decatur Community
8. 11 Nick Johnson 111-02 Smith Center
9. 11 Mitchel Johnson 107-09 Hoxie
10. 12 Brandon Salmans 106-10 Hoxie
11. 12 Channing Fortin 106-08 Decatur Community
12. 11 Robert Strine 104-03 Smith Center
12. 12 Lane Bigge 104-03 Norton Community
14. 12 Chance Hayden 100-01 Oakley
15. 12 James Pack 96-07 Phillipsburg
16. 9 Donovan Lumpkin 93-03 Phillipsburg
17. 11 Cole Renner 93-00 Norton Community
18. 9 Jude Faulkender 92-06 St Francis
19. 11 Levi Wood 91-03 Wheatland
20. 9 Keith Vrbas 87-03 Atwood-Rawlins Co
21. 10 Grant Frasier 85-06 Weskan
22. 11 Nick Ashley 82-09 Decatur Community
23. 10 Garrett Scott 82-05 Decatur Community
9 Luis Rivas ND Decatur Community
9 Drew Lankas ND Atwood-Rawlins Co
11 Cameron Ginther ND Atwood-Rawlins Co
X Javelin - 800g - Varsity - Finals
1. 11 Christopher Weber 153-00 Hoxie
2. 11 Cole Lorenzen 149-08 Smith Center
3. 11 Grant Gilliam 142-11 Decatur Community
4. 10 Cade Bracelin 141-00 St Francis
5. 11 Hayden Walker 129-05 Weskan
6. 11 Grant Lambert 127-05 Smith Center
7. 12 Keegan Sherlock 126-07 St Francis
8. 12 Brandon Salmans 126-05 Hoxie
8. 12 Channing Fortin 126-05 Decatur Community
10. 11 Leyton Miller 125-08 Weskan
11. 10 Stewart Whitney 124-02 Norton Community
12. 10 Wyatt Wagner 123-04 Smith Center
13. 9 Shelton McCain 122-04 Atwood-Rawlins Co
14. 11 Cole Renner 112-03 Norton Community
15. 10 Regent Erickson 109-06 Decatur Community
16. 12 Dylan Sprigg 107-06 Norton Community
17. 11 Mitchel Johnson 104-02 Hoxie
18. 12 Dillion Straub 99-05 St Francis
19. 9 Drew Lankas 97-01 Atwood-Rawlins Co
20. 12 Chance Hayden 96-11 Oakley
21. 9 Donovan Lumpkin 89-10 Phillipsburg
22. 9 Layne Miller 85-03 Weskan
23. 12 James Pack 61-11 Phillipsburg
11 Cameron Ginther ND Atwood-Rawlins Co
X High Jump - Varsity - Finals
1. 12 Jacob Brooks 5-10.00 Norton Community
2. 12 Casey Keller 5-08.00 St Francis
3. 10 Mason Buckmaster 5-08.00 Smith Center
4. 10 Mason Scheetz 5-06.00 Oakley
5. 11 Braydon Hubert 5-04.00 Oakley
5. 10 Macrae Migchelbrik 5-04.00 Atwood-Rawlins Co
7. 9 Kaleb Holaday 5-04.00 Wheatland
8. 10 Kolby Kuper 5-04.00 St Francis
9. 11 Michael Capo 5-02.00 Atwood-Rawlins Co
9. 10 Ganon Henningson 5-02.00 Decatur Community
11. 9 Peter Cress 5-00.00 Weskan
10 Erik Nelson NH St Francis
9 Keagen Blau NH Decatur Community
9 Robby Brown NH Atwood-Rawlins Co
X Pole Vault - Varsity - Finals
1. 11 Austin Hager 13-00.00 Norton Community
2. 11 Mason Schiltz 12-06.00 St Francis
3. 11 Key Keller 11-06.00 Oakley
4. 10 Austin Murphy 11-06.00 Phillipsburg
5. 10 L.T. Meitler 11-00.00 Smith Center
6. 11 Marc Miller 11-00.00 Norton Community
7. 12 Jared McKinney 11-00.00 Weskan
8. 10 Kobie Unterseher 10-06.00 Norton Community
9. 9 Robby Brown 10-00.00 Atwood-Rawlins Co
9. 9 Joey McFee 10-00.00 Atwood-Rawlins Co
9. 11 Steve Kriley 10-00.00 Smith Center
9. 11 Hayden Walker 10-00.00 Weskan
9. 9 Garrett Brunk 10-00.00 St Francis
9 Layne Miller NH Weskan
9 Cale Rogers NH Smith Center
X Long Jump - Varsity - Finals
1. 11 Dylan Tiemeyer 19-06.00 Atwood-Rawlins Co
2. 11 Darius Herl 18-08.50 Oakley
3. 10 Sam Sage 18-05.00 Phillipsburg
4. 11 Trevor Lewis 18-04.50 Norton Community
5. 10 Cade Bracelin 18-03.00 St Francis
6. 9 Nate Prewitt 18-02.00 Phillipsburg
7. 11 Key Keller 17-10.50 Oakley
8. 11 Tanner Furbush 17-05.50 Norton Community
9. 9 Carl Fabre 17-04.00 St Francis
9. 10 Zach Unruh 17-04.00 Weskan
11. 12 Ethan Plummer 17-02.50 Oakley
12. 10 Kobie Unterseher 16-07.00 Norton Community
12. 11 Robert Martin 16-07.00 Weskan
14. 12 Trevor Overmiller 16-01.50 Smith Center
15. 9 Peter Cress 15-05.00 Weskan
16. 11 Wyatt Landenberger 14-09.00 St Francis
11 Kyle Breth ND Decatur Community
X Triple Jump - Varsity - Finals
1. 9 Spencer Medina 39-10.00 Weskan
2. 11 Braydon Hubert 38-10.00 Oakley
3. 10 Mason Scheetz 38-08.50 Oakley
4. 10 Macrae Migchelbrik 38-04.00 Atwood-Rawlins Co
5. 10 Sam Sage 37-10.50 Phillipsburg
6. 9 Cole Zimmerman 37-06.00 Oakley
7. 11 Michael Capo 37-05.50 Atwood-Rawlins Co
8. 11 Wyatt Landenberger 36-02.50 St Francis
9. 12 Matt Glading 35-04.50 Decatur Community
10. 11 Tanner Furbush 35-04.00 Norton Community
11. 11 Mason Schiltz 35-02.00 St Francis
12. 11 Trevor Lewis 35-01.00 Norton Community
13. 9 Layne Miller 35-00.00 Weskan
14. 9 Shelton McCain 33-03.50 Atwood-Rawlins Co
15. 9 Weston Erbert 29-06.00 Norton Community
16. 11 Justin Gee 22-03.00 Decatur Community
10 Mason Buckmaster ND Smith Center