Elite Performances

97 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
4000 Meter Run 14:06.10 Jenna Truedson Bemidji High School
4000 Meter Run 14:12.60 McKenzie Holt Saint Cloud Christian School
4000 Meter Run 14:16.50 Anna French Wayzata High School
4000 Meter Run 14:22.80 Noelle Olson Big Lake High School
4000 Meter Run 14:29.30 Mariah Betzler Monticello High School
4000 Meter Run 14:34.80 Emily Mantor United South Central High School
4000 Meter Run 14:38.10 Abby Lange Stillwater High School
4000 Meter Run 14:38.30 Annie Frisbie River Falls
4000 Meter Run 14:40.00 Bailey Ness East Ridge High School
4000 Meter Run 14:41.50 Anna Maurer Hill-Murray School
4000 Meter Run 14:41.70 Rhianna Rinke North Branch High School
4000 Meter Run 14:42.60 Amber Seidenkranz Monticello High School
4000 Meter Run 14:44.10 Annika Halverson Wayzata High School
4000 Meter Run 14:46.00 Marissa Shady Esko High School
4000 Meter Run 14:46.20 Emily Betz East Ridge High School
4000 Meter Run 14:48.70 Nicole Heitzman Andover High School
4000 Meter Run 14:50.10 Paige Skorseth River Falls
4000 Meter Run 14:51.50 Alayna Sonnesyn Wayzata High School
4000 Meter Run 14:55.50 Jane Baude North Saint Paul High School
4000 Meter Run 14:55.70 Alexis Fritz Anoka High School
4000 Meter Run 14:56.40 Rachel Eickhoff Saint Cloud Cathedral High School
4000 Meter Run 14:57.70 Taylor Janssen Moorhead High School
4000 Meter Run 14:57.80 Abby Forsman Chisago Lakes Area High School
4000 Meter Run 14:59.20 Patty O'brien North Saint Paul High School
4000 Meter Run 15:00.20 Caroline Brisboi Roseville Area High School
4000 Meter Run 15:00.40 Mackenzie Dockendorf Sartell-Saint Stephen High School
4000 Meter Run 15:01.40 Hannah Truniger Mayer Lutheran High School
4000 Meter Run 15:02.10 Madison Overby Austin High School
4000 Meter Run 15:02.30 Mallori Johnson Moorhead High School
4000 Meter Run 15:02.70 Maddie McKeefry Andover High School
4000 Meter Run 15:02.70 Allison Cordes Roseville Area High School
4000 Meter Run 15:04.30 Bethany Coop Mora High School
4000 Meter Run 15:05.90 Kayla Huhnerkoch Redwood Valley High School
4000 Meter Run 15:07.00 Avery Selberg Moorhead High School
4000 Meter Run 15:07.40 Mary Franke Wayzata High School
4000 Meter Run 15:07.90 Laura Bagwell-katalini Academy of Holy Angels
4000 Meter Run 15:08.30 Erika Nolby Tartan High School
4000 Meter Run 15:10.60 Claire Athmann Chaska High School
4000 Meter Run 15:11.20 Michaela Keller-miller Wayzata High School
4000 Meter Run 15:11.30 Naomi Boehm Roseville Area High School
4000 Meter Run 15:13.40 Megan Kienholz Centennial High School
4000 Meter Run 15:13.50 Hannah Goemann United South Central High School
4000 Meter Run 15:14.00 Taylor Jackson East Ridge High School
4000 Meter Run 15:14.30 Emily Wolter Holdingford High School
4000 Meter Run 15:14.80 Elizabeth Miller Watertown-Mayer High School
4000 Meter Run 15:15.60 Kate Simonet Park Center High School
4000 Meter Run 15:16.90 Lucy Leighton Trinity School at River Ridge
4000 Meter Run 15:17.60 Lindsay Fast Warroad High School
4000 Meter Run 15:17.90 Brooke Rasmussen Monticello High School
4000 Meter Run 15:18.40 Tessa Rykken Prior Lake High School
4000 Meter Run 15:19.60 Allie Ruprecht Holdingford High School
4000 Meter Run 15:19.90 Tia Johnson Maple Grove High School
4000 Meter Run 15:22.50 Samanth Huether Minot High School
4000 Meter Run 15:22.60 Martha Hubbell Visitation High School
4000 Meter Run 15:22.80 Makenzie Smith Morris Area School
4000 Meter Run 15:23.20 Tianna Wald Pelican Rapids High School
4000 Meter Run 15:24.20 Megan West Mesabi East High School
4000 Meter Run 15:24.30 Madi Scholl Prior Lake High School
4000 Meter Run 15:25.10 Megan Schiferl East Ridge High School
4000 Meter Run 15:25.70 Victoria Alexander Lake of the Woods High School
4000 Meter Run 15:25.70 Ann Kleinschmidt Marshall School - Duluth
4000 Meter Run 15:25.70 Sarah Hamrin Trek North High School
4000 Meter Run 15:26.70 Emily Vigil Academy of Holy Angels
4000 Meter Run 15:28.00 Alaysia Freetly Lac qui Parle Valley High School
4000 Meter Run 15:28.40 Theresa Mueller Trinity School at River Ridge
4000 Meter Run 15:29.70 Shelby Hall Sartell-Saint Stephen High School
4000 Meter Run 15:29.80 Morgan Durbin Saint Cloud Cathedral High School
HS Boys Mark Athlete Team
5000 Meter Run 15:18.00 Matt Welch Proctor High School
5000 Meter Run 15:25.30 Wayde Hall Stillwater High School
5000 Meter Run 15:40.70 Charlie Lawrence Foley High School
5000 Meter Run 15:41.90 Keeghan Hurley Perham High School
5000 Meter Run 15:45.70 Steven Cotter Andover High School
5000 Meter Run 15:49.60 Eric Colvin Stillwater High School
5000 Meter Run 15:51.40 Ahmed Bule Saint Paul Central High School
5000 Meter Run 15:54.30 Joey Duerr Chaska High School
5000 Meter Run 16:01.50 Christopher Meados Andover High School
5000 Meter Run 16:02.60 Nick Golebiowski Saint Cloud Cathedral High School
5000 Meter Run 16:04.40 Isaiah Barlow Hutchinson High School
5000 Meter Run 16:05.00 Trent Powell River Falls
5000 Meter Run 16:06.00 Eli Krahn Stillwater High School
5000 Meter Run 16:08.10 Dan Pettit Buffalo High School
5000 Meter Run 16:09.90 Brady Speicher Perham High School
5000 Meter Run 16:11.20 Jonathan Keller Centennial High School
5000 Meter Run 16:11.90 Billy Beseman Perham High School
5000 Meter Run 16:13.80 Sam Carlson Bemidji High School
5000 Meter Run 16:17.40 Nate Roese East Ridge High School
5000 Meter Run 16:19.80 Sean Bjork Stillwater High School
5000 Meter Run 16:21.00 Isaac Overmyer Park Rapids Area High School
5000 Meter Run 16:22.20 Alec Anderson Hutchinson High School
5000 Meter Run 16:23.00 Camron Roehl Grand Forks Central High School
5000 Meter Run 16:24.80 Cody Bekkerus Pelican Rapids High School
5000 Meter Run 16:25.50 Seb Startz Shanley High School
5000 Meter Run 16:25.90 Jacob Siekmeier Math & Science Academy
5000 Meter Run 16:27.10 Jayden Cullen Perham High School
5000 Meter Run 16:29.40 Paul Brauchle Orono High School
5000 Meter Run 16:29.70 Brady Koeting Orono High School
5000 Meter Run 16:29.90 Andy Magnuson Chisago Lakes Area High School