Elite Performances

84 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.05 Ivanique Kemp Bahamas National Team
100 Meter Hurdles Finals 14.11 V'alone Robinson Club Monica Athletics
100 Meter Hurdles Finals 14.29 Tess Mullings Unattached, Bahamas
100 Meter Hurdles Finals 14.59 Devin Cartwright Star Trackers T&F Club Bahamas
100 Meter Dash Finals 11.71 V'alone Robinson Club Monica Athletics
100 Meter Dash Prelims 11.90 V'alone Robinson Club Monica Athletics
100 Meter Dash Prelims 12.06 Ivanique Kemp Bahamas National Team
100 Meter Dash Finals 12.08 Ivanique Kemp Bahamas National Team
100 Meter Dash Finals 12.11 Marvar Etienne C. R. Walker Secondary High School
200 Meter Dash Finals 23.76 Rashan Brown Unattached, Bahamas
200 Meter Dash Finals 23.77 Anthonique Strachan Anatol Rodgers High School
200 Meter Dash Finals 24.09 Shaunae Miller-Uibo Bahamas Speed Dynamics
200 Meter Dash Finals 24.61 Marvar Etienne C. R. Walker Secondary High School
400 Meter Hurdles Finals 1:00.84 Devin Cartwright Star Trackers T&F Club Bahamas
400 Meter Hurdles Finals 1:02.85 Tess Mullings Unattached, Bahamas
400 Meter Dash Finals 53.65 Rashan Brown Unattached, Bahamas
400 Meter Dash Finals 54.48 Anthonique Strachan Anatol Rodgers High School
400 Meter Dash Finals 54.51 Shaunae Miller-Uibo Bahamas Speed Dynamics
400 Meter Dash Finals 55.05 Katrina Seymour Club Monica Athletics
400 Meter Dash Prelims 55.58 Katrina Seymour Club Monica Athletics
400 Meter Dash Prelims 55.80 Rashan Brown Unattached, Bahamas
400 Meter Dash Prelims 56.44 Anthonique Strachan Anatol Rodgers High School
400 Meter Dash Finals 57.19 Deshona Burnside Bahamas Speed Dynamics
400 Meter Dash Prelims 57.93 Shaunae Miller-Uibo Bahamas Speed Dynamics
800 Meter Run Finals 2:14.68 Deshona Burnside Bahamas Speed Dynamics
High Jump Finals 5-5.75 Kenya Culmer Unattached, Bahamas
Long Jump Finals 18-3.25 Dannielle Gibson Ambassadors Athletic Club
Shot Put Finals 39-5.5 Julianna Duncanson The College Of The Bahamas
Shot Put Finals 42-6.25 Racquel Williams R.C. Athletics
Triple Jump Finals 37-2 Deandra Deveaux Bahamas National Team
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Prelims 10.54 Trevorvano Mackey Star Trackers T&F Club Bahamas
100 Meter Dash Finals 10.56 Trevorvano Mackey Star Trackers T&F Club Bahamas
100 Meter Dash Finals 10.59 Warren Fraser Bahamas National Team
100 Meter Dash Finals 10.60 Alfred Higgs Bahamas National Team
100 Meter Dash Finals 10.60 Trevon Greene Unattached, Bahamas
100 Meter Dash Prelims 10.63 Trevon Greene Unattached, Bahamas
100 Meter Dash Prelims 10.65 Alfred Higgs Bahamas National Team
100 Meter Dash Finals 10.71 Ulysses Hinsey Silver Lightning
100 Meter Dash Prelims 10.75 Warren Fraser Bahamas National Team
100 Meter Dash Prelims 10.76 Ulysses Hinsey Silver Lightning
100 Meter Dash Finals 10.76 Geno Jones Unattached, Bahamas
100 Meter Dash Finals 10.78 Shavez Hart Speed Begins Athletics
110 Meter Hurdles Finals 14.13 Aaron Wilmore Bahamas National Team
110 Meter Hurdles Finals 14.57 Patrick Bodie Star Trackers T&F Club Bahamas
1500 Meter Run Finals 4:07.26 James Audley Carey Star Trackers T&F Club Bahamas
200 Meter Dash Finals 20.95 w Trevorvano Mackey Star Trackers T&F Club Bahamas
200 Meter Dash Finals 21.31 w Laron Heild Unattached, Bahamas
200 Meter Dash Finals 21.46 w Geno Jones Unattached, Bahamas
200 Meter Dash Finals 21.50 w Ulysses Hinsey Silver Lightning
200 Meter Dash Finals 21.53 w Blake Bartlett Speed Begins Athletics
200 Meter Dash Finals 21.58 w Johnathan Farquarshon Speed Begins Athletics
200 Meter Dash Prelims 21.66 Trevorvano Mackey Star Trackers T&F Club Bahamas
200 Meter Dash Finals 21.69 w Shavez Hart Speed Begins Athletics
200 Meter Dash Prelims 21.76 w Shavez Hart Speed Begins Athletics
200 Meter Dash Prelims 21.83 Laron Heild Unattached, Bahamas
200 Meter Dash Prelims 21.90 Ulysses Hinsey Silver Lightning
200 Meter Dash Prelims 21.90 w Geno Jones Unattached, Bahamas
200 Meter Dash Prelims 22.00 w Alfred Higgs Bahamas National Team
400 Meter Hurdles Finals 53.50 Nejmi Burnside Bahamas National Team
400 Meter Hurdles Finals 55.37 Patrick Bodie Star Trackers T&F Club Bahamas
400 Meter Dash Finals 46.93 Ojay Ferguson Roadrunners Track Club
400 Meter Dash Finals 47.84 Stephen Newbold Star Trackers T&F Club Bahamas
400 Meter Dash Finals 48.20 Delano Deveaux Ambassadors Athletic Club
400 Meter Dash Finals 48.63 Earl Rahming Alliance Athletic Club
400 Meter Dash Finals 48.67 Glenwood Balliou Speed Begins Athletics
400 Meter Dash Finals 48.68 Alonzo Russell Unattached, Bahamas
400 Meter Dash Prelims 49.05 Ojay Ferguson Roadrunners Track Club
400 Meter Dash Finals 49.07 Andre Wells Speed Begins Athletics
400 Meter Dash Prelims 49.22 Delano Deveaux Ambassadors Athletic Club
400 Meter Dash Finals 49.22 Michael Lockhart Kenyan Knights
800 Meter Run Finals 1:54.23 Cerio Rolle Middle Distance Athletics
800 Meter Run Finals 1:55.64 James Audley Carey Star Trackers T&F Club Bahamas
High Jump Finals 6-6.75 Pernkeo Murray Kenyan Knights
High Jump Finals 6-6.75 Cashard Smith Unattached, Bahamas
High Jump Finals 6-8.75 Ryan Ingraham Ambassadors Athletic Club
High Jump Finals 6-10 Troi Bullard Golden Eagles
High Jump Finals 6-11 Raymond Higgs Bahamas National Team
Long Jump Finals 23-1.25 Douglas Palacious Jumpers Inc.
Long Jump Finals 25-1.5 Raymond Higgs Bahamas National Team
Triple Jump Finals 45-4.5 Quinton Clarke Jumpers Inc.
Triple Jump Finals 45-8.75 Jeremy Wilcombe Golden Eagles
Triple Jump Finals 46-9.75 Jerome Mcdonald Power Velocity Speed
Triple Jump Finals 49-1 Latario Collie-Minns Jumpers Inc.
Triple Jump Finals 49-3.25 Lathone Collie Jumpers Inc.