Boys Open Black

     THE 2016 NIKE CROSS REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST
            November 26   Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls

                NORTHEAST BOYS OPEN BLACK RACE - 5000 METERS

Boys 5000 Meter Run
---------------------------------------------------------------------------------
                                                                       1st   2nd
PLACE NAME                YR TEAM                            TIME     2.5K  2.5K
---------------------------------------------------------------------------------
    1 Brian Spolarich     SR Murray Hills                   16:53.8   8:28  8:26 
    2 David Seybert       SR Attleboro A Team               16:59.9   8:24  8:36 
    3 Jake Beacher        JR Metuchen Harriers              17:01.9   8:28  8:34 
    4 Troy Hill           FR Brothers Track Club            17:05.0   8:26  8:39 
    5 Tim McClure         JR Patriot Track Club             17:06.0   8:28  8:38 
    6 Riley Gardner       SR Brothers Track Club            17:11.1   8:38  8:34 
    7 Jacob Francobandier SR Metuchen Harriers              17:12.8   8:39  8:34 
    8 Caelan Johnson      JR Metuchen Harriers              17:14.9   8:39  8:36 
    9 Matthew Kleiman     SO Patriot Track Club             17:14.9   8:32  8:43 
   10 Brandon Rossi       SR St Peter's Track Club          17:20.0   8:32  8:48 
   11 Ben Codd            SR Whippets Footracing Team       17:27.7   8:38  8:50 
   12 Jack Wilbur         FR La Salle Running Club          17:31.2   8:47  8:45 
   13 Matthew Carranza    JR La Salle Running Club          17:32.1   8:51  8:42 
   14 Tom Goodhue         JR UNA-Goodhue                    17:33.7   8:49  8:45 
   15 John Sheridan       JR Brothers Track Club            17:34.2   8:43  8:52 
   16 Jack Hilton         JR La Salle Running Club          17:35.0   8:40  8:55 
   17 Paul Ames           SO St Peter's Track Club          17:36.4   8:39  8:58 
   18 Tanner Crochet      SO Brothers Track Club            17:38.8   8:50  8:49 
   19 Peter Theuerkauf    SR Lobster XC Club                17:39.3   8:51  8:49 
   20 Nick Rienzo         JR Brothers Track Club            17:44.9   8:58  8:47 
   21 Gian Pandolfini     JR La Salle Running Club          17:46.7   8:44  9:03 
   22 Austin Brooks       SR Metuchen Harriers              17:47.1   9:05  8:43 
   23 Divij Gupta         JR Metuchen Harriers              17:47.1   8:51  8:57 
   24 Danny Reynolds      SO Kingsway                       17:47.3   8:47  9:01 
   25 Connor Secora       SR Lobster XC Club                17:47.8   8:38  9:10 
   26 Matt Cowell         SR Hunterdon XC Club              17:49.8   8:50  9:00 
   27 Thomas Narramore    SO St Peter's Track Club          17:49.8   8:50  9:00 
   28 Scott Ruskan        SR Murray Hills                   17:49.8   8:51  8:59 
   29 Taras McBriar       JR Murray Hills                   17:52.6   8:56  8:57 
   30 Alex Boedeker       JR Attleboro A Team               17:53.0   9:00  8:53 
   31 Jonathan Conn       SO Evesham Harriers               17:53.5   8:59  8:55 
   32 Eddie Malague       SO Metuchen Harriers              17:54.2   9:07  8:48 
   33 Dom Feola           JR Warrior TC                     17:56.5   8:59  8:58 
   34 Zander Kessler      JR Patriot Track Club             17:56.6   9:00  8:57 
   35 Cameron Hennessey   SO La Salle Running Club          17:59.8   9:07  8:53 
   36 Kevin Long          JR Whippets Footracing Team       18:01.3   8:54  9:08 
   37 Caelan Sims         FR Whippets Footracing Team       18:03.6   9:01  9:03 
   38 Jon Roth            SR Warrior TC                     18:05.9   9:03  9:03 
   39 Michael Demasi      JR Brothers Track Club            18:07.5   8:59  9:09 
   40 Ryan Caldwell       SO Hatter XC Harriers             18:10.2   9:07  9:04 
   41 Kevin Keegan        JR St Peter's Track Club          18:11.0   8:58  9:13 
   42 Alex Schueller      SO Brothers Track Club            18:13.4   9:01  9:13 
   43 Will Foley          JR Brothers Track Club            18:14.0   9:01  9:13 
   44 Steven Tang         JR Metuchen Harriers              18:15.0   9:11  9:04 
   45 Garrett Gillard     SR Attleboro A Team               18:17.1   9:15  9:03 
   46 Billy Rabah         SR Lobster XC Club                18:18.2   9:26  8:53 
   47 Cameron Wilburn     SR Evesham Harriers               18:18.7   9:22  8:57 
   48 Brian Zoretic       JR Warrior TC                     18:19.3   9:01  9:19 
   49 Chase Miller        FR Evesham Harriers               18:19.3   9:02  9:18 
   50 Alexander Simoneau  JR Rocks XC                       18:21.2   9:11  9:11 
   51 Stephen Wilkins III SO Kingsway                       18:24.9   9:01  9:24 
   52 Isaac Valderrabano  FR Whippets Footracing Team       18:25.7   9:07  9:19 
   53 Nathan Nichipor     SO La Salle Running Club          18:27.2   9:11  9:17 
   54 Brennan O'Neil      SR Patriot Track Club             18:27.5   9:13  9:15 
   55 Johnathan Hill      JR Patriot Track Club             18:29.1   9:14  9:16 
   56 Daniel Raya         SR Hatter XC Harriers             18:30.1   9:14  9:17 
   57 Justin Durney       SO Brothers Track Club            18:30.3   9:08  9:23 
   58 Owen Schmidt        SR Patriot Track Club             18:31.4   9:25  9:07 
   59 Andrew Thomson      JR Brothers Track Club            18:33.1   9:06  9:28 
   60 Jackson Ambrovich   JR Whippets Footracing Team       18:34.7   9:21  9:14 
   61 Kent Anzano         JR Brothers Track Club            18:34.7   9:15  9:20 
   62 David Ham           SO Brothers Track Club            18:35.6   9:14  9:22 
   63 Shae Christensen    JR Red Devil Running Coalition    18:36.1   9:09  9:28 
   64 Graden Beasley      SR Greyhound Express              18:37.3   9:11  9:27 
   65 Jake Dunleavy       SR Warrior TC                     18:37.7   9:13  9:25 
   66 Cameron Faszewski   SR Coastal Running Club           18:38.1   9:32  9:07 
   67 Andrew Wolstenhome  SR La Salle Running Club          18:39.4   9:14  9:26 
   68 Matt Ryder          SR Warrior TC                     18:39.8   9:10  9:30 
   69 Mike Dora           FR Brothers Track Club            18:40.0   9:24  9:16 
   70 Michael Flanagan    SR St Peter's Track Club          18:40.3   9:10  9:31 
   71 Owen Downing        JR Warrior TC                     18:40.4   9:22  9:19 
   72 William Lenz        SR Lobster XC Club                18:41.0   9:24  9:17 
   73 Nicolas Mangine     JR Whippets Footracing Team       18:41.1   9:21  9:21 
   74 Samay Shamdasani    SO St Peter's Track Club          18:43.4   9:23  9:21 
   75 Luis Garces         SR Greyhound Express              18:43.6   9:29  9:15 
   76 Liam Christman      SO St Peter's Track Club          18:43.8   9:22  9:22 
   77 Matthew Smith       SO Evesham Harriers               18:45.3   9:16  9:30 
   78 Aidan Skinner       FR Red Devil Running Coalition    18:45.7   9:26  9:20 
   79 Aidan Peat          SR Whippets Footracing Team       18:46.3   9:14  9:33 
   80 Johnny Paolucci     SO Kingsway                       18:47.2   9:04  9:44 
   81 Matt Farnese        JR Kingsway                       18:48.6   9:16  9:33 
   82 Colin Langton       JR La Salle Running Club          18:49.9   9:22  9:28 
   83 Royce Flores        SO St Peter's Track Club          18:52.3   9:24  9:29 
   84 Jake Jakub          SO Brothers Track Club            18:52.8   9:23  9:30 
   85 Cameron Donoghue    SR Coastal Running Club           18:53.5   9:30  9:24 
   86 Patrick Marcum      SO La Salle Running Club          18:54.5   9:24  9:31 
   87 Tyler Parrado       FR St Peter's Track Club          18:54.6   9:23  9:32 
   88 Dylan Fritz         FR Hunterdon XC Club              18:54.6   9:18  9:37 
   89 Ross Via            JR Greyhound Express              18:55.0   9:37  9:18 
   90 Donny Mills         SO Brothers Track Club            18:55.4   9:20  9:36 
   91 Greg Cran           JR Rocks XC                       19:00.4   9:33  9:28 
   92 Jackson Craig       FR Rocks XC                       19:01.0   9:35  9:26 
   93 Nate Mucha          JR Whippets Footracing Team       19:03.9   9:21  9:43 
   94 Jack Borenius       JR Brothers Track Club            19:05.9   9:14  9:52 
   95 Doug Foley          SR Warrior TC                     19:07.5   9:32  9:36 
   96 Jacob Mitchell      SO Kingsway                       19:07.6   9:40  9:28 
   97 John Williams       JR Attleboro A Team               19:10.5   9:39  9:32 
   98 CJ Haas             SO Council Rock North TC          19:12.0   9:54  9:18 
   99 Eddie Malone        SO Kingsway                       19:12.8   9:22  9:51 
  100 Eric Collado        JR Hatter XC Harriers             19:13.1   9:28  9:46 
  101 Daniel McConnell    SO Hunterdon XC Club              19:14.2   9:24  9:51 
  102 Brody Hudson        SR Red Devil Running Coalition    19:14.9   9:41  9:34 
  103 Kevin Wagner        SO Whippets Footracing Team       19:15.3   9:44  9:32 
  104 Michael Cran        JR Rocks XC                       19:15.4   9:35  9:41 
  105 Jason Feirstein     JR Attleboro A Team               19:15.6   9:33  9:43 
  106 Peterson Souza      SR Hatter XC Harriers             19:16.1   9:37  9:40 
  107 Chris Vayda         FR UNA-Vayda                      19:16.3   9:28  9:49 
  108 Christopher Adamski SO Hatter XC Harriers             19:16.9   9:46  9:31 
  109 Matt Miller         SR Whippets Footracing Team       19:16.9   9:37  9:40 
  110 Anthony Crivello    SO Brothers Track Club            19:18.3   9:26  9:53 
  111 Jack Watson         FR Hatter XC Harriers             19:18.9   9:51  9:28 
  112 Daniel Loiselle     SR Coastal Running Club           19:19.7   9:31  9:49 
  113 David Kerns         SR Greyhound Express              19:20.6   9:36  9:45 
  114 Nolan Kus           FR Brothers Track Club            19:21.6   9:38  9:44 
  115 Declan Morrison     SR Kingsway                       19:22.0   9:28  9:54 
  116 Matt Marchionni     FR Raiders Cross Country          19:23.0   9:42  9:41 
  117 William Carroll     SO Murray Hills                   19:23.1   9:33  9:51 
  118 Luke Walton         JR Warrior TC                     19:23.5   9:48  9:36 
  119 Vincent Diedwardo   SO Whippets Footracing Team       19:24.1   9:36  9:49 
  120 Kevin Codd          SR Whippets Footracing Team       19:25.3   9:52  9:34 
  121 Noah Lynch          JR Whippets Footracing Team       19:26.2   9:39  9:48 
  122 Ethan Golditch      SR UNA-Golditch                   19:26.2   9:47  9:40 
  123 Jake Boyd           SO Council Rock North TC          19:28.3   9:38  9:51 
  124 John Szpara         SR Metuchen Harriers              19:30.8   9:41  9:50 
  125 Anthony Mangine     FR Whippets Footracing Team       19:31.0   9:39  9:52 
  126 Connor Brewster      8 Coastal Running Club           19:32.3   9:42  9:51 
  127 Luis Oliva          JR Attleboro A Team               19:33.4   9:46  9:48 
  128 John Leonard        SR Rocks XC                       19:35.9   9:51  9:45 
  129 Brett Szlachciuk    SR Attleboro A Team               19:41.2   9:49  9:53 
  130 Daniel Rowe         JR St Peter's Track Club          19:41.8   9:51  9:51 
  131 Kyle Murray         FR Raiders Cross Country          19:42.4   9:52  9:51 
  132 Charlie Ewald        8 Coastal Running Club           19:42.6   9:44  9:59 
  133 Joseph Cisar        FR Brothers Track Club            19:43.3   9:50  9:54 
  134 Connor Haney        SR Lobster XC Club                19:43.7   9:41 10:03 
  135 Andrew Mazza        FR Brothers Track Club            19:46.9   9:50  9:57 
  136 Liam Keegan         JR St Peter's Track Club          19:47.7   9:51  9:57 
  137 Michael Murphy      SO UNA-Murphy                     19:49.1   9:44 10:06 
  138 Colin Sughrue       JR Raiders Cross Country          19:51.0  10:03  9:48 
  139 Andrew Sharpless    JR Whippets Footracing Team       19:52.6   9:47 10:06 
  140 Alex Yakowenko      SO Metuchen Harriers              19:53.0  10:05  9:48 
  141 William Henning     FR Brothers Track Club            19:53.0   9:50 10:03 
  142 Timothy Walsh       FR UNA-Walsh                      19:59.3   9:53 10:07 
  143 Ravi Chawla         JR Metuchen Harriers              20:00.0  10:13  9:47 
  144 Anthony Flores Agui SR Monmouth Track Club            20:05.5  10:03 10:03 
  145 Brian Clayton       JR Monmouth Track Club            20:05.7  10:00 10:06 
  146 Charles Nystrom     SO Coastal Running Club           20:06.2  10:02 10:05 
  147 Matt Miele          FR Brothers Track Club            20:08.8   9:51 10:18 
  148 Arun Chezian        JR Metuchen Harriers              20:10.4  10:11 10:00 
  149 Griffin Millett     JR Hunterdon XC Club              20:11.3   9:49 10:23 
  150 Eric Hawkins        FR Brothers Track Club            20:12.1   9:45 10:28 
  151 Daniel MacDermid     8 Coastal Running Club           20:13.0  10:12 10:01 
  152 Luke Talham         FR Red Devil Running Coalition    20:13.3   9:59 10:15 
  153 Steven Kurek        SO Warrior TC                     20:13.3   9:45 10:29 
  154 Shane Justice       SO Warrior TC                     20:13.5  10:05 10:09 
  155 Ethan Weiner        FR Coastal Running Club           20:14.0  10:04 10:10 
  156 Keegan O'Shea       FR H-W XC Club                    20:20.1  10:23  9:58 
  157 Justin Brown        JR Kingsway                       20:21.2  10:02 10:20 
  158 Henry Jones         SO H-W XC Club                    20:22.0  10:23  9:59 
  159 Owen Minor          FR Hunterdon XC Club              20:23.4  10:02 10:22 
  160 Jacob Hefele        FR Hatter XC Harriers             20:32.5   9:58 10:35 
  161 Joseph Sorrentino   SO Brothers Track Club            20:36.6  10:21 10:16 
  162 Eric Civitella      FR Hatter XC Harriers             20:37.0  10:24 10:13 
  163 Adam Fox            FR Hatter XC Harriers             20:37.1  10:24 10:14 
  164 Colin Gray          FR Brothers Track Club            20:37.6  10:24 10:14 
  165 Jack McMahon        SO H-W XC Club                    20:42.1  10:23 10:20 
  166 Henry Sherman       JR Rocks XC                       20:43.3  10:24 10:20 
  167 Jake Pappalardo     SR Metuchen Harriers              20:46.5  10:23 10:24 
  168 Ryan Medeiros       SO Rocks XC                       20:47.9  10:31 10:17 
  169 Logan Bixler        SR Warrior TC                     20:48.2  10:01 10:48 
  170 Ben O'Toole         FR Coastal Running Club           20:50.5  10:12 10:39 
  171 Jake Farrell        FR Whippets Footracing Team       20:52.4  10:17 10:36 
  172 Andrew Benagh       JR Dgyboard XC Club               20:53.3  10:21 10:33 
  173 Alec Wilson         JR Whippets Footracing Team       20:59.0  10:22 10:37 
  174 Brandon Thomas      SR Greyhound Express              21:02.4  10:32 10:31 
  175 Patrick Devine      SO Brothers Track Club            21:04.2  10:22 10:43 
  176 Kevin Coventry-Cox  JR Metuchen Harriers              21:05.1  10:17 10:49 
  177 Jonathan Bayona     JR Monmouth Track Club            21:07.3  10:01 11:07 
  178 Joe Dempsey         SR Greyhound Express              21:10.3  10:43 10:28 
  179 Myles Conlon        SR Warrior TC                     21:10.5  10:22 10:49 
  180 Sean Cole            8 Coastal Running Club           21:12.1  10:28 10:45 
  181 Andrew Ison         JR Rocks XC                       21:17.8  10:32 10:46 
  182 Alex Hellmig        SO Warrior TC                     21:18.2  10:22 10:57 
  183 Joe Schugel         SO Metuchen Harriers              21:26.8  10:44 10:43 
  184 Liam Concannon      FR St Peter's Track Club          21:36.1  10:54 10:43 
  185 Nisarg Joshi        SR Metuchen Harriers              21:37.0  11:01 10:36 
  186 Mike Simeone        SO Metuchen Harriers              21:39.3  10:50 10:50 
  187 Kieran Sullivan     SO Brothers Track Club            21:39.5  10:11 11:29 
  188 Charles Marenghi    FR Greyhound Express              21:40.5  10:32 11:09 
  189 Paul Trezza         FR Brothers Track Club            21:40.8  10:28 11:13 
  190 Alex Gudaitis       FR St Peter's Track Club          21:43.6  10:16 11:28 
  191 Ben Ross            JR Kingsway                       21:48.5  10:49 11:00 
  192 Logan Huggins-Filoz SO Monmouth Track Club            21:58.0  10:30 11:28 
  193 Ahkash Sood         FR Metuchen Harriers              22:10.7  11:07 11:04 
  194 Nick O'Toole        JR Coastal Running Club           22:17.3  10:56 11:22 
  195 Mike Carro          SR Metuchen Harriers              22:18.1  10:59 11:20 
  196 Dean Hernandez      JR Monmouth Track Club            22:20.9  10:24 11:57 
  197 Darius Luster       FR Coastal Running Club           22:26.1  11:04 11:23 
  198 Nick Spoleti        SR Metuchen Harriers              22:31.9  11:12 11:20 
  199 Rami Ammar          SR Greyhound Express              22:33.2  11:22 11:12 
  200 James Clark         SR Greyhound Express              22:33.8  11:06 11:28 
  201 Aidan Johnston      FR Hatter XC Harriers             22:34.3  11:02 11:33 
  202 Erik Heislein       SR Dgyboard XC Club               23:09.4  11:20 11:50 
  203 Connor Behuniak     FR Greyhound Express              23:24.3  11:30 11:55 
  204 Austin Herb         SO Greyhound Express              23:56.6  11:41 12:16 
  205 Dylan Rosemark      FR Hatter XC Harriers             23:58.7  11:52 12:07 
  206 Steven Lepore       JR Monmouth Track Club            24:37.6  12:03 12:35 
  207 Nate Asefa          JR Monmouth Track Club            25:35.6  12:43 12:53 
  208 David Garces        SO Greyhound Express              25:52.2  12:23 13:30 
  209 Brendan Kerns       SO Greyhound Express              26:07.5  12:55 13:13