MileSplit All-Americans Boys Watch List (4/2)

The first MileSplit All-American Watch List has been released for the boys. These lists are a current subjective ranking of the top 10 individuals and top 5 relays in their respective events for high school track & field in the United States at this given moment. This initial list factors in last outdoor, this past indoor season, and early outdoor results to project a current subjective list of the best of the best in the United States for high school track & field. These watch lists all build up to our final and decisive list in early July when we announce the 2014 MileSplit All-American team with the top 8 individuals and top 4 relays selected in each event. Our next watch list update will be posted around May 1st. A lot can happen and change between now and then with many athletes yet to kick off their outdoor season as well as many major competitions with national caliber fields to be held over the next month including the Arcadia Invitational and Penn Relays!

4/2 MileSplit All-American Watch Lists: 100m Dash - 200m Dash - 400m Dash - 800m Run - 1600m/Mile Run - 3200m/2 Mile Run - 110m Hurdles - 300/400m Hurdles - 4x100m Relay - 4x400m Relay - 4x800m Relay - Pole Vault - High Jump - Long Jump - Triple Jump - Shot Put - Discus Throw - Javelin Throw

MileSplit All-American Boys 100m Dash Watch List


Kendall Williams (FL)

1. Kendall Williams (Stanton Prep FL - 2014)

2. Kenzo Cotton (Papillion-La Vista South NE - 2014)

3. Mustaqeem Williams (Forest Park VA - 2014)

4. Trentavis Friday (Cherryville NC - 2014)

5. Myles Valentine (Upland CA - 2015)

6. Jaalen Jones (Thompson AL - 2014)

7. Michael Wells (Cleveland NJROTC MO - 2014)

8. Paul Lucas (Mountain Pointe AZ - 2015)

9. Terry Jernigan (East Ridge FL - 2014)

10. Isaiah Brandt-Sims (Wenatchee WA - 2014)

 

 

MileSplit All-American Boys 200m Dash Watch List

Mustaqeem Williams (VA)

1. Kendall Williams (Stanton Prep FL - 2014)

2. Mustaqeem Williams (Forest Park VA - 2014)

3. Trentavis Friday (Cherryville NC - 2014)

4. Paul Lucas (Mountain Pointe AZ - 2015)

5. Myles Valentine (Upland CA - 2015)

6. Amir Rasul (Christopher Columbus FL - 2016)

7. Darryl Haraway (DeMatha Catholic MD - 2015)

8. Noah Lyles (T.C. Williams VA - 2016)

9. Isaiah Brandt-Sims (Wenatchee WA - 2014)

10. Ryan Clark (Banneker GA - 2015)

 

 

MileSplit All-American Boys 400m Dash Watch List

Ryan Clark (GA)

1. Ryan Clark (Banneker GA - 2015)

2. Zyaire Clemes (Trenton Central NJ - 2014)

3. Alexis Robinson (Eureka Senior CA - 2014)

4. Chris Platt (Willis TX - 2014)

5. Richard Rose (Boys & Girls NY - 2015)

6. Ricky Morgan (Forest Park VA - 2014)

7. Jeffery Green (Miami Northwestern FL - 2014)

8. Rai Benjamin (Mount Vernon NY - 2015) 

9. Jamaad Muse (Timberk Creek Regional NJ - 2014)

10. Frank Kurtz (Heritage CA - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 800m Run Watch List

Charles Jones (MO)

1. Charles Jones (Cardinal Ritter MO - 2014)

2. Kyle Francis (Bensalem PA - 2014)

3. Ricky Faure (Rock Springs WY - 2014)

4. Derek Holdsworth (Lafayette VA - 2014)

5. Kenneth Hagen (Blacksburg VA - 2014)

6. Robert Ford (San Antonio Johnson TX - 2014)

7. Joe White (DePaul Catholic NJ - 2014)

8. Jeffrey Moore (Carrollton Smith TX - 2014)

9. Javon Patterson (Boyd Anderson FL - 2015)

10. Jeffrey Wiseman (Council Rock PA - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 1600m Run Watch List

Blake Haney (CA)

1. Blake Haney (Stockdale CA - 2014)

2. Grant FIsher (Grand Blanc MI - 2015)

3. Cerake Geberkidane (Denver East CO - 2014)

4. Ricky Faure (Rock Springs WY - 2014)

5. Luke Gavigan (Tappan Zee NY - 2015)

6. Josh Evans (Linn-Mar IA - 2014)

7. Joe Hardy (Seattle Prep WA - 2014)

8. Garrett Corcoran (Villa Park CA - 2014)

9. Wesley Pectol (Greenville TN - 2014)

10. Garrett O'Toole (Middlesex School MA - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 3200m Run Watch List

Ian Milder (NC)

1. Blake Haney (Stockdale CA - 2014)

2. Joe Hardy (Seattle Prep WA - 2014)

3. Ian Milder (Mount Tabor NC - 2014)

4. Cerake Geberkidane (Denver East CO - 2014)

5. Paul Hogan (Burlington MA - 2014)

6. Aaron Templeton (Hardin Valley Academy TN - 2014)

7. Obsa Ali (Richfield MN - 2014)

8. Tim McGowan (Northport NY - 2014)

9. Garrett Corcoran (Villa Park CA - 2014)

10. Mickey Burke (Rush Henrietta Sperry NY - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 110m Hurdles Watch List

Isaiah Moore (NC)

1. Marlon Humphrey (Hoover AL - 2014) 

2. Isaiah Moore (Hugh M. Cummings NC - 2014)

3. Ishmael Zamora (Alief Elsik TX - 2014)

4. Marquis Morris (De La Salle CA - 2014)

5. Kendall Sheffield (Fort Bend Marshall TX - 2015)

6. Bayrone Manuel (Long Beach Wilson CA - 2014)

7. Grant Holloway (Grassfield VA - 2016)

8. Jalen Hunter (Denton Guyer TX - 2014)

9. D'Ante Yarborough (Stone Bridge VA - 2014)

10. Steele Wasik (St. Edward OH - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 300/400m Hurdles Watch List

Marlon Humphrey (AL)

1. Marlon Humphrey (Hoover AL - 2014)

2. Kenny Selmon (Pace Academy GA - 2014)

3. Deron Gordon (Northeast FL - 2014)

4. Rai Benjamin (Mount Vernon NY - 2015)

5. Vince Castillo (Donna TX - 2015)

6. Taylor McLaughlin (Union Catholic NJ - 2015)

7. Chad Zallow (John F. Kennedy-Warren OH - 2015)

8. Robert Grant (Brophy College Prep AZ - 2014)

9. Steele Wasik (St. Edward OH - 2014)

10. Max Dordevic (Jesuit OR - 2014)

 

MileSplit All-American Boys 4x100m Relay Watch List

Lancaster (TX) boys 4x100

1. Miami Booker T. Washington FL

2. Lancaster TX

3. Liberty FL

4. American Heritage FL

5. Desoto TX

 

MileSplit All-American Boys 4x400m Relay Watch List

Union Catholic (NJ) boys 4x400

1. Union Catholic NJ

2. Miami Booker T. Washington FL

3. Lancaster TX

4. Hercules CA

5. Old Bridge NJ

 

MileSplit All-American Boys 4x800m Relay Watch List

Chaminade (NY) boys 4x800

1. Chaminade NY

2. Blacksburg VA

3. Osbourn Park VA

4. Keller TX

5. State College PA

 

MileSplit All-American Boys Pole Vault Watch List

Devin King (LA)

1. Devin King (Sumner LA - 2014)

2. Luke Winder (Plainfield Central IL - 2014)

3. Gavin Gautreaux (Catholic LA - 2014)

4. Noah Gilfillan (Corsicana TX - 2014)

5. Paulo Benavides (El Paso Franklin TX - 2015)

6. Todd Uckermark (Warwick Valley NY - 2014)

7. Jack Denby (Carlinville IL - 2014)

8. Deakin Volz (Bloomington South IN - 2014)

9. Harrison Williams (Memphis University TN - 2014)

10. Tommy Dial (Jenks OK - 2015)

 

MileSplit All-American Boys High Jump Watch List

Randall Cunningham Jr. (NV)

1. Randall Cunningham (Bishop Norman NV - 2014)

2. Steven Dunbar (Tallwood VA - 2014)

3. Elton Dyer (Pasadena South Houston TX - 2014)

4. Jonathan Wells (Grant IL - 2014)

5. Eric Moore (Wilmer Amina Carter CA - 2014)

6. Blaine Listach (Waco Meyer TX - 2015)

7. David Njoku (Cedar Grove NJ - 2014)

8. Robert Atwater (Boom MI - 2014)

9. Ty Anderson (Luling TX - 2014)

10. Colt Sessions (Cheyenne Mountain CO - 2014)

 

MileSplit All-American Boys Long Jump Watch List

Nate Moore (CA)

1. Nate Moore (Castro Valley CA - 2014)

2. Adoree Jackson (Serra Junipero CA - 2014)

3. Isaiah Moore (Hugh M. Cummings NC - 2014)

4. Mustaqeem Williams (Forest Park VA - 2014)

5. Andrew Bolze (Hingham MA - 2014)

6. Ja'mari Ward (Cahokia IL - 2016)

7. Jay Bradford (Splendora TX - 2015)

8. Joey Souza (Kingsburg CA - 2014)

9. Harrison Schrage (Grant OR - 2016)

10. Brett Winnegan (Dawson TX - 2015)

 

MileSplit All-American Boys Triple Jump Watch List

Keandre Bates (TX)

1. Nate Moore (Castro Valley CA - 2014)

2. Keandre Bates (El Paso Burges TX - 2014)

3. John Warren (Prince George VA - 2014)

4. Ja'mari Ward (Cahokia IL - 2016)

5. Ryan Thomas (Milford DE - 2014)

6. Darrell Jones (Monroe-Woodbury NY - 2014)

7. Connor Turnage (Highlands Ranch CO - 2014)

8. Myles Hawkins (Lutheran CA - 2014)

9. Dominic Smallwood (Silverado NV - 2014)

10. Karsten Wethington (James Logan CA - 2014)

 

MileSplit All-American Boys Shot Put Watch List

Benjamin Bonhurst (NY)

1. Benjamin Bonhurst (Smithtown West NY - 2014)

2. John Maurins (Mentor OH - 2014)

3. Felipe Valencia (La Joya Palmview TX - 2014)

4. Kord Ferguson (Ottawa KS - 2014)

5. Devon Patterson (Williamsville South NY - 2014)

6. Jack Lembcke (Sioux Falls Roosevelt SD - 2014)

7. Amir Ali Patterson (Crespi CA - 2014)

8. Kelsey Benoit (San Clemente CA - 2014)

9. Fredrick Jones (Miami Central FL - 2014)

10. Lucayus McNeil (Decatur Central IN - 2014)

 

MileSplit All-American Boys Discus Throw Watch List

Kord Ferguson (KS)

1. Kord Ferguson (Ottawa KS - 2014)

2. Gelon Robinson (Lake Central IN - 2014)

3. Reno Tuufuli (Liberty NV - 2014)

4. Annthony Dudley (El Paso Parkland TX - 2014)

5. Matthew Zajac (E.C. Glass VA - 2014)

6. Kenneth Brinson (Marist GA - 2015)

7. Braden Smith (Olathe South KS - 2014)

8. Jobi Finau (Pine Forest FL - 2014)

9. Max Adams (Hempfield Area PA - 2014)

10. Daniel Haugh (St. Pius X GA - 2014)

 

MileSplit All-American Boys Javelin Throw Watch List

Curtis Thompson (NJ)

1. Curtis Thompson (Florence Township NJ - 2014)

2. Chris Mirabelli (Holy Cross NJ - 2014)

3. Denham Patricelli (Tahoma Senior WA - 2014)

4. Trevor Danielson (Newberg OR - 2014)

5. Hunter Stelly (Notre Dame LA - 2014)

6. John Nizich (Central Catholic OR - 2014)

7. Austin Kafentzis (Jordan UT - 2015)

8. Luke Smorey (Baldwin PA - 2014)

9. Chandler Balter (Livingston NJ - 2014)

10. Jhett Janis (Cocalico PA - 2014)